След почти седмица на вълнения, призракът на разрастваща се криза в банковата индустрия изглежда отслабна, поне за момента, тъй като натискът започна да се вдига върху най-застрашените средни и регионални кредитори, пише The New York Times.

За първи ден от разпадането на Silicon Valley Bank няма широко разпространени съобщения за клиенти, на които е отказана възможността да теглят пари от банкомати и банкови клонове. Изглежда, че най-лошите страхове за повсеместен недостиг на пари в американските банки засега са овладени

Това се случи, след като в неделя правителството се ангажира да изплати изцяло вложенията в тези паднали банки, дори ако банките не разполагат с достатъчно пари. Вложителите съобщиха в понеделник, че са успели да изтеглят средства, което е огромно облекчение за работодателите и хората, които са се притеснявали кога и дали ще си възвърнат достъпа до парите си.

Длъжностни лица обаче подчертаха, че притежателите на акции и облигации в самите банки все пак ще загубят пари от своите инвестиции.

Акциите на First Republic, която през уикенда трябваше да организира многомилиарден спасителен пакет, за да подкрепи финансите си, скочиха с над 60 процента във вторник, преди да върнат част от тези печалби и да затворят на 27 процента. Акциите все още са надолу с приблизително две трети през последните пет дни на търговия.

Western Alliance, по-рано малко известна банка в Аризона, отбеляза ръст на акциите си с 50 процента във вторник, след като Citadel, инвестиционният гигант, управляван от милиардера Кен Грифин, разкри, че е взел дял в тежко засегнатия кредитор, въпреки че печалбата беше намалена до 14 процента до края на деня.

Някои от най-тежко засегнатите банки изглежда положиха крайни усилия, за да си придадат смело лице, и постигнаха известен успех в това. Zions Bank от Солт Лейк Сити свика спешен форум с участието на двамата сенатори от Юта. Акциите й се върнаха до известна степен във вторник, както и акциите на PacWest Bancorp от Лос Анджелис и Charles Schwab, тексаският финансов конгломерат.

NYT отбелязва, че, въпреки че цените на акциите не са ясен показател за това дали една банка е здрава или не, падащите акции или дори просто нестабилността на цените могат да предизвикат паника у кредитополучателите и да доведат до бягство от банки. Неотдавнашният спад в индустрията всъщност беше предизвикан отчасти точно от това, когато акциите на Silicon Valley Bank, кредитор, фокусиран върху технологиите, се сринаха, след като разкриха планове за набиране на пари, необходими за изплащане на някои вложители.