След ATACMS: Байдън одобри доставката на противопехотни мини на Украйна
©
Изданието отбелязва, че тази стъпка следва неотдавнашното разрешение на Белия дом Украйна да използва американски оръжия с голям обсег за нанасяне на удари дълбоко в Русия.
Според източник на вестника типът предоставени противопехотни мини е "неустойчив“, което означава, че те се самоунищожават или губят заряд на батерията, което след време ги прави неактивни, намалявайки опасността за цивилните. Служителят отбеляза, че украинските политици са се ангажирали да не залагат мини в гъсто населени райони.
Въпреки това експертите по контрол на въоръженията отбелязват, че дори този вид мини представляват заплаха за сигурността.
Русия атакува украинските позиции на изток с вълни от войски, въпреки загубите, които понася, следователно украинците очевидно търпят загуби и все повече градове и села са изложени на риск от падане .Такива мини са създадени специално за борба в подобна ситуация“, обяснява официално лице от Вашингтон, пожелало анонимност.
"Когато мините се използват заедно с другите боеприпаси, които вече предоставяме на Украйна, те ще допринесат за по-ефективна защита“, допълва друг източник.
Според официалните лица използването на мини ще бъде ограничено до украинска територия, с очакван фокус върху източната част на страната.
ԜР добавя, че украински служител приветства всяка промяна в политиката, въпреки потенциалните рискове, които биха могли да възникнат от широкото разполагане на този вид оръжия.
"Русия така или иначе ги използва“, подчертава той.
Но някои правозащитници предупреждават, че решението на САЩ да предоставят противопехотни мини на Украйна, която е подписала договор за забрана за използването им, е "черна точка“ срещу Вашингтон.
През 2020 година администрацията на тогавашния американския президент Доналд Тръмп преобърна политиките от ерата на Обама, подчертавайки необходимостта от стратегическо използване на мини за противодействие на противници като Русия и Китай, предизвиквайки силно осъждане от защитниците на контрола върху оръжията.
"Това ще изложи повече цивилни на риск от нараняване от неексплодирали мини и е ненужно за военни цели“, заяви Байдън, тогава кандидат за президент, в отговор на решението на Тръмп, наричайки го "безразсъдно“.
Към 2022 година САЩ са имали запаси от приблизително три милиона противопехотни мини. Мините не са използвани от 1991 година, първата война в Персийския залив, с изключение на един инцидент от 2002 година в Афганистан.
Администрацията на Байдън вече се ангажира да подкрепи усилията за разминиране в Украйна след края на войната. Един американски служител заяви, че администрацията ще разшири този ангажимент, за да помогне за разчистването на доставените от САЩ мини.