В чисто военен смисъл войната в Украйна не върви толкова зле за Киев, но подаръкът, за който всеки руски лидер би могъл само да мечтае, е в ръцете на Путин - НАТО без военната подкрепа на САЩ, пише Sky News.

От миналия ноември насам руските териториални придобивки на фронта се забавиха до пълзене, заради което те губят средно по около 1500 души всеки ден.

Те почти - но все още не съвсем - са превзели Торецк. И след като месеци наред бяха на ръба да превземат другите ключови стратегически градове Часов Яр и Покровск, руските сили все още остават извън тях.

Мащабната руска кампания за въздушни бомбардировки срещу украинската електропреносна мрежа, нейната критична инфраструктура и граждански обекти не е поставила Киев на колене, въпреки че това беше една от най-тежките зими от руската въздушна офанзива срещу Украйна.

А в Черно море Украйна прогони руския флот от западните си води и по този начин запази отворени жизненоважните си морски пътища от пристанищата на Одеса към Средиземно море и Дунавския басейн. Това е стратегическа битка, която Украйна безспорно е спечелила.

Но с толкова голяма материална помощ от Иран, Северна Корея и Китай Русия очевидно е готова да продължи войната, въпреки че при сегашните тенденции собствената ѝ икономика ще бъде доста разклатена до края на тази година.

Ако западните сили, особено Съединените щати, продължат с досегашните си нива на подкрепа, тогава Украйна също би могла да продължи, ако е склонна да се бори, дори и с по-ограничения си човешки ресурс.

Но бойното поле вече не е от голямо значение. Политическият терен се е променил драстично под влиянието на Киев и неговите основни поддръжници в Европа.

САЩ сякаш внезапно обърнаха позицията си при президента Тръмп и тласкат Украйна към много бързо, така наречено "мирно споразумение“. Сериозните преговори все още не са започнали, но висшите американски ръководители изглежда искат да дадат на Москва повече, отколкото тя някога е можела да мечтае, когато нейната "специална военна операция“ в Украйна се провали толкова зрелищно преди три години.

Сега Москва смята, че има много добри шансове да запази всичките си военни придобивки, да получи дори части от украинските региони, които все още не е завладяла, да получи известно облекчение от санкциите, американски инвестиции в икономиката си и да се върне в Г-7, която ще се върне към ролята си на Г-8.

Тя също така ще предяви изисквания за това какво ще бъде позволено на Киев и какво не и какво трябва да направи НАТО, за да "успокои“ Москва, че няма да ѝ се наложи да нахлуе в някой друг в акт на самозащита.

Най-вече САЩ излагат пред Русия примамливата перспектива, че "трансатлантическото измерение“ на НАТО може да бъде завършено във военно отношение при управлението на Тръмп. Това означава, че ако европейците се окажат в състояние да воюват с Русия в бъдеще, САЩ ще стоят настрана.

Тази перспектива е най-големият безплатен подарък, който Вашингтон някога би могъл да направи на Москва.

Сталин, Хрушчов, Брежнев, дори Горбачов и Елцин горещо желаеха това, но никога не се доближиха до него. Възможно е Путин да смята, че сега той е на една ръка разстояние, каквото и да се случи в Украйна.