Скопие: Няма да приемем заплахи и диктат от България, променяме конституцията само след влизане в ЕС
©
Силната дипломация ще подобри позицията на РСМ по пътя й към ЕС, уверен е той.
"Нашата позиция е добре известна, не приемаме изнудване и диктат. От друга страна, много важна е международната дейност на правителството, която протича с много високи и бурни темпове. Последните 4 месеца - Вашингтон, Лондон, Прага, а сега и Будапеща. Това е една много добра инициатива от президента на Франция Еманюел Макрон, където се провеждат заседания на всички правителства на всички европейски страни, независимо дали са членки на ЕС или не, без Русия“, отбеляза Пренджов.
Политикът подчерта, че тези дейности са от решаващо значение не само за лобиране на интересите на Скопие, но и за създаване на нови двустранни отношения, които ще допринесат за икономическото развитие. РСМ, добави той, трябва да се стреми към силна дипломация, която ще позволи непрекъснато развитие във всички сфери.
"Това е отлична възможност не само за политически разговори и лобиране за Република Македония, но и да кажем "истината“ и нашите виждания, да обсъдим нещата двустранно и да установим отношения с други държави, с които традиционно нямаме двустранни отношения, както и да се развива икономиката. За нас като малка страна е важно да имаме толкова силна дипломация“, казва Пренджов.
Той подчерта, че предишното правителство на СДСМ и ДСИ през последните 7 години е приело компромиси, "противни на волята на македонския народ“.
"Казваха на всички чужди делегации, на всички ръководители на правителства, че няма проблем да се приеме нещо, срещу което са три четвърти от македонския народ. Това правителство, без обществено доверие и легитимност, се съгласи на нещо, което е в противоречие с волята на гражданите, и сега сме длъжни да го коригираме. Ще говорим и ще поискаме помощ от всяка европейска страна“, отсече политикът.
По думуте му, РСМ трябва да продължи процеса на интеграция в ЕС, но това трябва да стане без отстъпки от националния интерес.
"Нашата цел е Македония в ЕС. Ако целта на българите е да влязат в македонската конституция, то в деня, когато влезем в ЕС, те ще бъдат част от нашата конституция. Не мърдаме от тази позиция“ завърши Пренджов.