Скандален кардинал ще участва в церемониите по затварянето на ковчега на папа Франциск

©
Кардинал Роджър Махони, пенсионираният архиепископ на Лос Анджелис, е сред група от деветима кардинали и малък брой свещеници и епископи, които ще участват в ритуалите, включително погребението на папата в базиликата "Санта Мария Маджоре".
89-годишният Махони се оттегля като архиепископ през 2011 г. Той е освободен от всичките си официални задължения в архиепископията през 2013 г.
Американският кардинал обаче е посочен като участващ в предстоящите церемонии като кардинал-свещеник - титла в рамките на Колегията на кардиналите. Колегията включва кардинали-дякони, кардинали-свещеници и кардинали-епископи.
Махони заема висша позиция сред кардиналите-свещеници, тъй като е един от най-дългогодишно служили. Тези, които са служили по-дълго от него, са на деветдесет години.
Говорител на Светия престол заяви, че Махони участва, защото е най-старшият "наличен" кардинал-свещеник, който може да вземе участие в церемониите, тъй като други не могат да присъстват.
Това не е първият път, в който участието на Махони предизвиква противоречия. В навечерието на конклава през 2013 г., който избра Франциск, в Лос Анджелис беше подписана петиция, призоваваща да не участва. Този път поради възрастта си кардиналът няма право на глас - право на глас имат само лица под 80 години.
Махони, който ръководеше архиепископията на Лос Анджелис от 1985 г. до 2011 г., многократно се е извинявал за начина, по който е прикривал случаите на сексуално насилие от духовници. През 2013 г. вътрешни църковни архиви разкриха, че през 80-те години той и неговият викарий по духовенството не са отстранявали свещеници, обвинени в злоупотреби, нито са съдействали на правоприлагащите органи.