Унгария и Сърбия скоро ще започнат изграждането на петролопровод, който трябва да снабдява сръбските рафинерии със суровини, срокът ще бъде три години, размерът на унгарските инвестиции - около 320 млн. евро, приблизителният капацитет - пет милиона тона петрол годишно, заяви унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто, предава "Политика".

"Скоро ще започнем изграждането на нов петролопровод между Унгария и Сърбия. Той ще допринесе за енергийната сигурност на двете държави. Предпроектното проучване вече е готово, трябва да изградим около 180 км в Унгария и 120 км нефтопровод в Сърбия... От унгарска страна става въпрос за инвестиция от около 320 млн. евро, която ще отнеме три години, и в момента преговаряме за договор, който ще гарантира използването на този нов петролопровод“, заявява Сиярто на пресконференция със сръбския министър на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович-Ханданович.

По думите му капацитетът на тръбопровода ще бъде около пет милиона тона годишно, което "може да запълни капацитета на сръбските рафинерии“.

Министърът също така отбелязва, че Унгария ще трябва да изгради линия от рафинерията в Сажаломбата до сръбската граница през Алдьо и Рьоске, както и измервателна станция.

Сръбският министър на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович-Ханданович заяви миналия петък, че изграждането на петролопровода между Сърбия и Унгария ще започне до края на 2025 г. Идеята и предпроектното проучване на проекта са приети по-рано, а разрешението за строителство се очаква да бъде получено до края на годината, като завършването на работите е планирано за 2027 г. Сръбският министър на външните работи Марко Джурич обяви ускоряване на работата по инфраструктурни проекти, особено по изграждането на сръбско-унгарския петролопровод.

През ноември 2024 г. сръбският президент Александър Вучич заяви, че изграждането на петролопровод от рафинерията "Нефтена индустрия на Сърбия“ в Панчево (НИС, 56,15 % собственост на "Газпром нефт“ и "Газпром“) край Белград до Унгария ще спести разходи за доставка на суровини в Сърбия.

Унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто заяви през юли, че няма алтернативи на "Дружба“ за доставки на нефт от Русия за Унгария и че самият ЕС саботира развитието на възможни нови маршрути за доставки от други страни. През ноември 2022 г. сръбският президент потвърди плановете си за изграждане на разклонение на петролопровода от "Дружба“, което да минава през Унгария.