Украинският външен министър Андрей Сибига заяви, че Украйна никога няма да признае окупацията на украински територии от Русия, няма да се съгласи и на никакви ограничения на армията и няма да позволи да бъде блокиран изборът и на съюзи. Той обяви това на пресконференция с литовския си колега Кестутис Будрис в Киев, съобщава Интерфакс-Украйна.

"Ние никога няма да признаем никакви територии, откраднати от Русия, няма да се съгласим с каквито и да било ограничения на нашата армия или отбранителни способности, няма да позволим на никого да блокира нашия избор на съюзи от Алианса“, подчерта Сибига.

Той добави, че украинската армия трябва да стане по-силна, а възпирането срещу Русия трябва да бъде засилено както сега, така и след войната.

Министърът информира литовския си колега и за резултатите от преговорите в Саудитска Арабия и подчерта принципните позиции на Украйна.

Външният министър подчерта, че Литва е един от най-близките съюзници на Украйна. По думите му общият размер на литовската помощ възлиза на над 1,5 млрд. евро, което е около 2% от БВП, и изрази благодарност на Литва за непоколебимата подкрепа.

През март и юни 2024 г. Wall Street Journal (WSJ) и New York Times (NYT) публикуваха различни версии на проектоспоразумения, които Украйна и Руската федерация уж са постигнали в Истанбул през март и април 2022 година. Според медиите документите са показвали, че двете страни са се съгласили от самото начало, че Украйна ще изостави стремежите си да се присъедини към НАТО и ще бъде "постоянно неутрална държава, която не участва във военни блокове“.

Твърди се също, че проектоспоразуменията забраняват на Украйна да получава чуждестранни оръжия или да приема чуждестранен военен персонал.

Според доклади на WSJ и NYT Русия настоява размерът на украинските въоръжени сили да бъде ограничен до 85 000 войници, 342 танка и 519 артилерийски системи.

На 27 март руският президент Владимир Путин по време на посещение в Мурманск заяви, че в Украйна може да бъде въведена "временна външна администрация“ под егидата на ООН, за да се "създадат условия за мирни преговори“. Тогава той отново изрази своите опасения за предполагаемата нелегитимност на украинския президент Володимир Зеленски и заяви, че Русия "не разбира“ с кого да преговаря за прекратяване на войната.

Белият дом отговори, като заяви, че правителството в Украйна се определя от конституцията на страната и нейния народ.

Украинският президент Володимир Зеленски подчерта на 28 март, че ЕС и САЩ са отхвърлили новите искания на Путин и заяви, че руският президент се страхува от преговори с Украйна и лично с президента и. По този начин той демонстрира, че не иска да сложи край на войната, смята Зеленски.