Китайският президент е заявил, че "бъдещето зависи от отношенията между Китай и САЩ". Китайският президент Си и висшият американски дипломат Антъни Блинкен се срещнаха в Пекин в понеделник, в потенциално решаваща стъпка към поправяне на отношенията между САЩ и Китай, след като те се разпаднаха след спора за китайския балон за наблюдение по-рано тази година, съобщи CNN.

Блинкен е първият държавен секретар на САЩ, който посещава Пекин от пет години насам и разговорите му с високопоставени китайски служители се смятат за ключов за това дали може да се постигне някакво разведряване във време на продължаващо недоверие (от двете страни).

Несигурността относно това дали Си и Блинкен ще се срещнат по време на двудневното посещение допълнително подчерта напрегнатите отношения между САЩ и Китай и неуспехът да се насрочи среща лице в лице би се възприел от Вашингтон като леко, нарушавайки редица предишни посещения на върха от американски дипломати.

Срещата, която се проведе в Голямата зала на народа в Пекин, е публично обявена от САЩ само около час преди да започне. Тя (срещата) е продължила около половин час, започнала е в 16:34 ч. местно време (11: 34 българско време) и е приключила в 17:09 ч.(12:09 българско), са заявили служители на Държавния департамент.

"Светът се нуждае от цялостни стабилни китайско-американски отношения и дали Китай и Съединените щати могат да се разбират има отношение към бъдещето и съдбата на човечеството“, е заявил Си пред Блинкен според китайско четене на срещата.

"Китай зачита интересите на Съединените щати и няма да оспори или замени Съединените щати. По подобен начин Съединените щати също трябва да уважават Китай и да не накърняват законните права и интереси на Китай“, е добавил Си.

Двете глобални сили все повече се конфронтират по множество въпроси, вариращи от тесните връзки на Пекин с Москва до американските усилия да ограничат продажбата на модерни технологии на Китай.

Ключово сред тези притеснения е поправянето на комуникационните линии, които се разпаднаха през последната година, особено що се отнася до военен обмен на високо ниво, което поражда опасения във Вашингтон, че грешка или инцидент може бързо да прерасне в конфликт.

По-рано тази година китайски балон за наблюдение, засечен да плава в САЩ и да кръжи над чувствителни военни обекти, преди в крайна сметка да бъде свален от американски боен самолет, изпрати отношенията до най-ниско ниво и доведе до отказа на Блинкен от по-ранно посещение в Пекин.

Този път дипломатическата мисия продължи напред.

"Трябва да се направи избор“

Приблизително тричасова среща между Блинкен и главния съветник по външните работи на Китай Ван И по-рано в понеделник е подчертала дълбоките предизвикателства при преодоляването на недоверието и търканията, които характеризират отношенията.

Нарастващото влияние на китайското правителство в международен план и все по-авторитарният контрол са накарали САЩ да преосмислят начина, по който управляват отношенията си с властта през последните години.

Повтаряйки типичната реторика на Пекин, Ван е обвинил "погрешното възприемане“ на Китай от страна на Вашингтон като "основната причина“ за влошаването на отношенията между двете страни и е поискал САЩ да спрат да "потискат“ технологичното развитие на Китай и да пропагандират "китайската заплаха“, според  китайската държавна телевизия CCTV.

"Трябва да обърнем низходящата спирала на китайско-американските отношения, да насърчим връщането към здрав и стабилен път и заедно да намерим правилния начин Китай и Съединените щати да съществуват съвместно в новата ера“, е заявил Ван, добавяйки, че посещението на Блинкен идва в "критичен момент в отношенията между САЩ и Китай, където трябва да се направи избор между диалог или конфронтация, сътрудничество или конфликт“.

Ван също е повторил, че Тайван е един от "основните интереси“ на Китай, по отношение на който той "няма място за компромис или отстъпление“.

Самоуправляващият се демократичен остров, за който управляващата комунистическа партия на Китай претендира, но никога не е контролирал, все повече се превръща в друга възпламенителна точка в отношенията между САЩ и Китай.

По време на срещата Блинкен е подчертал необходимостта страните "отговорно“ да управляват конкуренцията си чрез "отворени канали за комуникация“, за да гарантират, че "няма да премине в конфликт“, е заявил в изявление говорителят на Държавния департамент Матю Милър.

САЩ ще продължат да използват своята дипломация, за да "отстояват интересите и ценностите на американския народ“, е заявил Блинкен, според изявлението, което описва разговорите като "откровени и продуктивни“ и заявява, че те включват обсъждане на потенциално сътрудничество по споделени транснационални предизвикателства.

Напредване на диалога?

Като цяло коментарите на Бан са придобили по-борбен тон от тези на китайския външен министър Цин Ган, който се срещна с Блинкен предишния ден. Цин е заявил, че и двете страни са се съгласили да "напреднат диалога, обмена и сътрудничеството“ и "да поддържат взаимодействия на високо ниво“, според информация от Пекин.

Неделната среща на Блинкен с Цин, която е продължила повече от пет часа и след това е приключила с работна вечеря, доведе до напредък "на редица фронтове“, като и двете страни показаха "желание за намаляване на напрежението“, е заявил високопоставен служител на Държавния департамент пред репортери.

"Дълбоките различия“ между САЩ и Китай обаче също са ясни по време на срещата, е добавил служителят.

Никоя от двете страни досега не е споменавала конкретни споразумения.

Докато Цин носи титлата министър на външните работи, той притежава по-малко власт от Ван, който ръководи външната политика на страната чрез позицията си сред основното ръководство на партията.

Първоначалното планирано посещение на Блинкен в началото на февруари е договорено като продължение на приятелска среща лице в лице между американския президент Джо Байдън и китайския Си в кулоарите на Г-20 в Бали през ноември.

Тази среща – първата лична между двамата лидери като президенти – се смяташе за ключова стъпка за възстановяване на определени комуникационни линии, които Пекин миналата година прекъсна след посещение на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван.

И САЩ, и Китай омаловажават очакванията за голям пробив по време на посещението на Блинкен.

Преди срещата Вашингтон внимаваше да изразява очакванията, като миналата седмица високопоставен служител на Държавния департамент е заявил пред репортери, че не очаква "дълъг списък от резултати“.

Междувременно и двете страни също внимават как се провеждат срещите за съответните им местни аудитории.

В САЩ това колко силно да се противопостави на Китай се превърна в тема на разгорещен политически дебат, като някои законодатели критикуват администрацията на Байдън, че седи (на масата) с Пекин.

Китай гледа на Вашингтон като на активно опитващ се да осуети неговото развитие и също така е много наясно, че САЩ се насочват към президентски изборен цикъл, където острата реторика срещу тях може да се засили допълнително.

Неговите служители също се срещат с Блинкен в среда, в която държавните медии и официалната реторика на Китай отдавна представят Вашингтон като недобросъвестен актьор, отговорен за дестабилизирането на връзките.