Швеция предприема все по-драстични мерки, за да бъде подготвена за най-лошия сценарий - руска инвазия в Европа. Както пише Bloomberg, освен укрепването на въоръжените сили, които бяха намалени след Студената война, тъй като Швеция разчиташе на мирно бъдеще, страната трябва да модернизира своите пристанища, пътища, железопътни мрежи, болници и убежища.

"Нейното енергийно снабдяване – комбинация от ядрена, водна и вятърна енергия – е особено уязвимо поради географското му местоположение Около 16 хиляди километра електропроводи, свързващи производствени съоръжения в северната част на страната с големите градове на юг, минават през гъсти гори. , заемащи около две трети от територията“, пише изданието.

Това оставя електрическата мрежа на страната по-отворена за саботаж, отколкото много други европейски страни, казват експерти, и Швеция трябва да се подготви за прекъсвания, тъй като критичната инфраструктура често е основна цел по време на война.

Разрастването на бойното поле в Европа не е единствената причина за безпокойство. Нараства и опасността от хибридни войни, включително така наречените атаки под фалшив флаг.

"Никой не знае колко време имаме", казва министърът на гражданската защита Карл-Оскар Болин.

В същото време Швеция значително увеличи годишните разходи за гражданска защита. Като цяло правителството е отделило около 5,5 милиарда крони (500 милиона евро) за гражданска отбрана в бюджета за 2024 г., почти три пъти повече, отколкото през 2021 г. Но тази сума все още не достига 10-те милиарда крони, които според шведската агенция за управление на извънредни ситуации са необходими на страната годишно, за да започне да излиза от кризата.

"Без значение колко силни стават военните, ако не получим подкрепата, от която се нуждаем от гражданската отбрана, няма да можем да направим това, което трябва“, подчертава началникът на армията Микаел Байден.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен казва, че други страни трябва да последват примера на Финландия, която прекара десетилетия в изграждането и поддържането на стабилна инфраструктура за гражданска отбрана и в обучението на цивилните как да се справят при извънредни ситуации.

Шведският премиер Улф Кристерсон вече отбеляза това.

"Научаваме много от това, което се случва в Украйна, по причини, които са много тъжни“, заяви той. "По по-положителни причини ние също се учим от Финландия, не на последно място що се отнася до готовността и гражданската защита“.