Щайнмайер промени германската конституция, за да финансира армията

©
В Германия е въведена т.нар. дългова спирачка. Това е механизъм, който не позволява увеличаване на размера на държавния дълг над границата от 0,35% от БВП. Според измененията законът няма да се прилага за разходите, свързани с отбраната и сигурността на страната. По този начин властите ще могат да вземат повече заеми за укрепване на армията.
Германското правителство възнамерява да създаде специален фонд в размер до 500 млрд. евро. Средствата от него ще бъдат използвани за ремонт или подмяна на остарялата военна инфраструктура.
На 21 март Бундесратът постигна съгласие по измененията на конституцията. Инициативата получи 53 от общо 69 гласа. Срещу поправките се обявиха правителствата на провинциите, водени от "Съюза Сара Вагенкнехт“ и Свободната демократическа партия на Германия.