Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел във вторник критикува ръководителя на планирането в Брюксел Паскал Смет за твърдението, че еврократите редовно приемат наркотици, пише европейската редакция на Politico.

Забележките на Смет, брюкселският държавен секретар по урбанизма, "са неприемливи“, заяви Баренд Лейтс, говорител на Мишел. "Президентът Мишел моли за уважение към всички мъже и жени в служба на Европейския съюз, особено в тези много предизвикателни международни времена“.

Както писа миналата седмица "Фокус“, Politico цитира твърденията на Смет, че "много хора, работещи за европейските институции, приемат наркотици“ по време на среща при закрити врата със Службата за инфраструктура и логистика на Европейската комисия в Брюксел (OIB) през януари.

Коментарите на регионалния политик имаха за цел да осмеят "престореното възмущение“ на служителите на ЕС, които изразиха съмнения относно плановете на Европейската комисия да премести няколко агенции от квартала на ЕС в по-бедния северен квартал на Брюксел, който е известен с висока престъпност и като свърталище на дилъри на наркотици.

По време на срещата Смет намекна, че има много употреба на наркотици в Квартала на ЕС и дори предположи, че кокаинът е популярен наркотик сред служителите на ЕС, като каза, че "в Шуман също се разпространяват наркотици … и вероятно не същите, които се продават [в Северния квартал], но вероятно малко по-бели“.

Осъждането на Мишел на коментарите на Смет дойде в отговор на отворено писмо, в което Renouveau & Démocratie, най-големият синдикат, представляващ  служителите на ЕС, призова Мишел да "реагира на атаката“. Профсъюзът твърди, че като бюджетен орган, отговорен за строителната политика на институцията, задължението на председателя на Съвета е да "защитава репутацията, работата и честта на служителите на ЕС“.

Миналия петък всички синдикати, представляващи работниците в институциите на ЕС, изпратиха писмо до комисаря по бюджета и администрацията Йоханес Хан с искане Смет да оттегли своите "непоносими“ коментари.

Говорител на Комисията отказа да изясни дали Хан е реагирал на писмото, заявявайки, че институцията "не коментира вътрешни срещи“.

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, която получи подобно писмо от синдикатите, също отказа да коментира спора.

Президентът на Renouveau & Démocratie Кристиано Себастиани заяви, че освен да се извини на обидените държавни служители, Смет трябва да се ангажира да бъде по-прозрачен по отношение на плановете, според които до шест агенции на ЕС могат да бъдат преместени в Северния квартал. Синдикатите настояват, че схемата за преместване е непрозрачна и искат повече информация, за да установят дали преместването има финансов смисъл.

Но други смятат, че регионалният политик трябва да понесе по-сериозни последствия. Евродепутатът Ева-Мария Попчева, испански член на групата "Ренова“, през почивните дни поиска политикът "да се извини и да подаде оставка“.

"Ние, в Европейския парламент, няма да приемем подобни обиди към държавната служба на [ЕС], която работи усилено и в полза на [Белгия] и нейните граждани“, написа Попчева в Туитър. "Вместо това трябва да посветите усилията си, за да направите Брюксел по-безопасен за всички.“