Сергей Лавров: Вашингтон ще предостави на Москва писмени отговори на предложенията за гаранции за сигурност
© МВнР на Русия
"Днес обсъдихме Украйна. Нашите американски колеги отново се опитаха да поставят проблемите на границата между Русия и Украйна на преден план, опитаха се да обуславят всичко останало с необходимостта от така наречената деескалация. Това вече се превърна в такова заклинание. Но отново подчертавам, че в крайна сметка се договорихме, че следващата седмица ще ни бъдат дадени писмени отговори на всички наши предложения“, каза той.
Лавров каза, че срещата му с американския му колега ще помогне на САЩ да подготвят отговори на руските предложения за гаранции за сигурност.
Отговаряйки на въпрос за продължителността на срещата с държавния секретар на САЩ, Лавров каза: "По принцип точността не може да е лош знак и, както казахте, планирахме срещата за 1,5 часа, защото ни беше приблизително ясно какво точно ще обсъждаме“.
"Няма нужда да повтаряме всичко, което беше казано на руско-американските преговори тук в Женева на 10 януари и на преговорите в Съвета Русия-НАТО на 12 януари. Разбира се, не повторихме това. Вече чухме първата реакция на Съединените щати устно, на това, което се обсъждаше в тези два формата на ниво заместник-министри. И реакцията, както ни попита като цяло американската страна, когато ни поиска да проведем тази среща, беше предварителна, ние бяхме предупредени за това и имаше някои уточняващи въпроси, отправени към нас, отговорите на които ще помогнат на американската страна, както ми каза Антoни Блинкен по телефона преди няколко дни, ще помогнат на американската страна да подготви писмена реакция на нашите писмени проекти на договор със Съединените щати и споразумение с НАТО. Като цяло, днес всичко това се случи ", - каза той.
Обмяна на мнения
Руският външен министър отбеляза, че срещата е междинна. "Антoни Блинкен каза, че е доволен от размяната на мнения, която се проведе, което ще им помогне следващата седмица – това вече беше подчертано няколко пъти – да ни предоставят писмена реакция“, каза Лавров.
"Днес чухме известно повторение на аргументитe за свободата на избора, свободата на избора на съюзи, военните съюзи, но цитирахме редица документи, в които тази свобода на избор на съюзи е обусловена от необходимостта да се избягват каквито и да било стъпки, които ще укрепят сигурността на една държава за сметка на сигурността на други държави. "Помолихме Антoни Блинкен и неговия екип да ни обяснят как тълкуват тази част от ангажиментите, които бяха приети на политическо ниво в ОССЕ и потвърдени там повече от веднъж "
Лавров смята, че би било правилно да се оповести отговорът на Вашингтон на предложенията на Москва за гаранции за сигурност и ще предложи това на Антoни Блинкен.
"Това е въпрос, който ще трябва да бъде зададен на нашите американски колеги. Днес мислех за него, но засега няма отговор, няма да повдигаме тази тема, тъй като това е тяхна собственост, която ще ни бъде прехвърлена като тяхната позиция. Мисля, че би било правилно този отговор да стане публичен и ще помоля Антoни Блинкен да не възразяват", каза Лавров.
Оценка на руско-американските контакти
Москва все още не може да прецени дали е на прав път по отношение на контактите със САЩ. Това ще стане ясно след получаване на писменитe отговори от американска страна по всички точки на руските предложения за гаранции за сигурност, каза Лавров.
Според министъра опитът да се "дъвче" нещо друго тук е просто неуместен.
Превод и редакция: Юлиян Марков