Сеизмолог предупреди: Между 10 000 и 100 000 души може да достигне броят на жертвите на земетресението в Мианмар

©
Мощно земетресение с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер разтърси Мианмар в петък (28 март), като епицентърът се намира в района на Сагаин, близо до град Мандалай. Земетресението причини мащабни щети в страната и беше усетено и в съседен Тайланд, като предизвика паника в Банкок, където гражданите напуснаха сградите в страх.
Мианмар се намира в един от най-сеизмично активните региони в света, тъй като е разположен на границата на две тектонични плочи - Индийската и Евразийската. Както обяснява пред Reuters професор и експерт по земетресенията Джоана Фор Уокър от Университетския колеж в Лондон, тектоничният разлом преминава през страната от север на юг, което позволява на плочите да се движат хоризонтално с различна скорост. Това явление създава земетресения от типа "плъзгане по разлома“, които обикновено са по-малко разрушителни от тези в "зоните на субдукция“ като Суматра, но могат да бъдат с мощност до 8 по Рихтер.
Защо земетресението в петък беше толкова опустошително
Въпреки че в миналото районът на Сагаин е преживявал земетресения - най-вече земетресението с магнитуд 6,8 по Рихтер през 2012 г., което причини смъртта на най-малко 26 души - според професора от Калифорнийския университет в Лос Анджелис и сеизмолог Бил Магуайър петъчното земетресение вероятно е най-силното, което е удряло вътрешността на Мианмар от 75 години насам.
В същото време малката дълбочина на земетресението означава, че ще има повече щети. По данни на Геологическата служба на САЩ (USGS) дълбочината на огнището е била само 10 км. Както обяснява изследователят от Британската геоложка служба Роджър Мейсън, "трусовете не са отслабнали, докато са се издигали към повърхността, така че сградите са получили пълната сила на сеизмичната вълна“.
"Важно е да не се съсредоточаваме върху епицентъра, защото сеизмичните вълни не се излъчват от епицентъра - те се излъчват от цялата линия на разлома“, добавя той.
Подготовката на Мианмар и мащабът на бедствието
Самият USGS предупреди, че приблизителният брой на жертвите може да бъде между 10 000 и 100 000 души, а икономическите загуби могат да достигнат до 70 % от БВП на страната. Както обяснява Мейсън, тези оценки се основават на данни от предишни земетресения, размера на страната, географското ѝ положение и нивото ѝ на готовност срещу подобни събития.
Относителната рядкост на силни земетресения в региона на Сагаин, който се намира близо до гъсто населени райони като Мандалай, означава, че инфраструктурата не е проектирана да издържа на подобни трусове. Според Мейсън последният път, когато районът е бил засегнат от силно земетресение, е бил през 1956 г. и много от къщите вероятно не са били построени според сеизмичните стандарти. "По-голямата част от сеизмичността на Мианмар е разположена по-на запад. Но това земетресение премина през центъра на страната“, заявява той.
Забележително е, че до момента най-малко 144 души са загинали, а 732 са ранени при мощното земетресение, което разтърси страната и Югоизточна Азия, съобщи държавната телевизия MRTV, като ръководителят на хунтата Мин Аун Хлайнг предупреди за много голям брой жертви.