От сутринта на 1 февруари в Егейско море са станали седем последователни земетресения с магнитуд между 3,5 и 4,4 по скалата на Рихтер, предава Hürriyet.

От друга страна, сеизмологът проф. д-р Хасан Сьозбилир обръща внимание на факта, че Гръцката дъга в региона може да предизвика земетресения с магнитуд над 7 и опасност от цунами. (Гръцката дъга или Критската дъга е тектонска област, която предизвиква активни земетресения и вулкани, образувана в района, където Африканската плоча се потапя под Егейско море)

По данни на AFAD в Егейско море са регистрирани земетресения с магнитуд съответно 3,9, 3,7, 3,6, 3,5 и 4 по скалата на Рихтер. Обявената дълбочина на земетресенията е около 7 км.

AFAD съобщи, че в същия регион са станали още 2 земетресения с магнитуд 4,2 и 4,4 по Рихтер. За отбелязване е, че земетресенията в посочения район са продължили 7 часа без прекъсване.

Проф. д-р Хасан Сьозбилир коментира: "Когато Егейският регион се разглежда като цяло, Гръцката дъга се разглежда като регион, който се простира и разширява в посока север-юг. Докато геоложката среда се запази, земетръсната активност в региона ще продължи.

Тази дъга е свързана с Източноанатолийския разлом и разлома в Мъртво море, като се очертава втора дъга, наречена "Кипърска дъга“, която минава през Кипър и продължава към Антакия. Според историческите данни в този регион са се случвали мегаземетресения с магнитуд над 7 по Рихтер. Тъй като такива земетресения са се случвали в миналото и дъгата продължава да е активна, може да се случи земетресение с подобен магнитуд.

"Плочите се сгъстяват поради субдукцията (подпъхва) на Африканската плоча под Анадола."

Атакан Юклъ посочва: "Земетресенията, станали тук, са предвестник на по-големи земетресения в бъдеще. Освен това би било много погрешно да се каже, че наличието на малки и средни земетресения в региона унищожава енергията на голямото земетресение. Защото, когато погледнем историческия процес, днес в този регион е имало големи земетресения над 7 по Рихтер и това може да се случи отново".