Сделката за 6 милиарда между Иран и САЩ: Американските граждани напуснаха територията на Иран
©
Иранската телевизия Press TV съобщи, че двама от петимата иранци, които трябва да бъдат освободени от САЩ, вече са кацнали в Доха, предаде ВВС.
По-рано New York Times съобщи, че Иран и Съединените щати са се съгласили на сделка за размяна на затворници, Техеран също ще получи достъп до замразени активи в размер на 6 милиарда долара (11.05 милиарда лева) за хуманитарни цели.
Както отбелязват в Иран, сумата от размразени ирански сметки в Южна Корея трябва да бъде депозирана в сметка в катарска банка. По-късно Държавният департамент на САЩ уточни, че размразените средства са принадлежали на Иран, Техеран ще може да ги използва само за хуманитарни цели, а САЩ ще контролират къде отиват тези средства.
Reuters, позовавайки се на източник, съобщи по-рано, че замразените преди това ирански активи са били прехвърлени в банкови сметки. Катар е част от споразумението за размяна на затворници между Техеран и Вашингтон което беше условието на Иран за освобождаването на американците.
Петимата американци с двойно гражданство трябва да отлетят за Доха и след това за САЩ, сред тях са Сиамак Намази, Емад Шарки и Морад Тахбаз, както и двама бизнесмени.
Ирански официални лица посочиха петимата иранци, които ще бъдат освободени от САЩ, като Мехрдад Моин-Ансари, Камбиз Атар-Кашани, Реза Сархангпур-Кафрани, Амин Хасанзаде и Каве Афрасиаби. Двама ирански официални лица по-рано съобщиха, че Афрасиаби ще остане в Съединените щати, но не споменаха други.
Отношениеята между Вашингтон и Техеран се изостриха значително, след като Доналд Тръмп изтегли САЩ от ядрената сделка между Иран и глобалните сили, по време на президентския си мандат през 2018 г. Постигането на друга ядрена нямаше голям успех. Джо Байдънм който се подготвя за изборите в САЩ през 2024 г. предприе редица стъпки.
Първата стъпка в сделката, е отказа на Вашингтон от санкции срещу Иран, за да позволи прехвърлянето на 6 милиарда долара ирански средства от Южна Корея към Катар. Средствата бяха блокирани в Южна Корея, един от най-големите купувачи на петрол от Иран, когато Вашингтон наложи широки финансови санкции на Техеран и парите не можаха да бъдат преведени.