За първи път Въоръжените сили на Украйна са провели сухопътна операция изключително с помощта на безпилотни наземни средства и FPV дронове. "Операцията подчертава ангажимента на Украйна да прилага технологични иновации в бойните операции", пише в доклада си от 20 декември Институтът за изследване на войната (ISW), предава украинската медия Informator.

ISW се позовава на доклад на сержант Володимир Дегтярев, говорител на Бригада "Хартія" на Националната гвардия на Украйна. Той съобщава за нападение на украинските отбранителни сили срещу позициите на руските войски край Липци, разположено северно от Харков.

Не се споменава датата на битката, нито точните позиции, на които са се водили боевете. Отбелязва се, че ВСУ са използвали десетки роботизирани системи, включително дронове, оборудвани с картечници, както и безпилотни летателни апарати за инсталиране и обезвреждане на мини във вражеските позиции. "В рамките на операцията успешно са унищожени руски позиции", посочва в доклада.

"Тази атака беше пример за използването на възможности за асиметрични удари, които Украйна активно развива, за да компенсира ограниченията в човешките ресурси“, посочват анализаторите.

В Украйна може да се появят минизаводи за полуавтоматични дронове, посочва украинската медия.

"Украински официални лица многократно са подчертавали усилията на страната да използва технологии и възможности за асиметрични удари, за да компенсира ограниченията в човешките ресурси, за разлика от готовността на Русия да прави значителни жертви за незначителни териториални придобивки". Министърът на цифровата трансформация на Украйна Михайло Федоров изтъкна по-рано, че основната цел на наземните роботи е да се намали участието на хора на бойното поле, за да се спаси животът и здравето на украинските военни. Той е убеден, че наземните роботизирани системи "ще се превърнат в следващия фактор, който ще промени играта в тази война".

Украйна може да се превърне в "жизненоважен полигон" за новия продукт на стартъпа Firestorm: фабрика с размерите на транспортен контейнер, която може да произвежда готови за употреба дронове за по-малко от ден.

Лабораторията Firestorm Labs е създадена от Ян Муцеус, инженер по отбрана и 3D принтиране, който се вдъхновява от използването на безпилотни летателни апарати от Украйна за защита от руско нападение и посещава Киев през февруари.

xCell е полуавтоматизирано експедиционно производствено съоръжение, което може да работи с ограничена човешка намеса и да се захранва от автономни генератори. Адитивното производство, автоматизацията и роботизираното сглобяване дават възможност за бъдеще, в което експедиционните фабрики бързо произвеждат големи количества превозни средства Firestorm, според описанието на уебсайта на стартъпа, пише Informator.