След повече от три години преговори днес страните членки на Световната здравна организация одобриха историческо споразумение за по-добра подготовка и координация на борбата с бъдещи пандемии.

"Държавите членки на СЗО, направиха голяма крачка напред в усилията да направят света по-безопасен от пандемии, като изработиха проект на споразумение, което ще бъде разгледано на следващата световна среща на върха по въпросите на здравеопазването през май“, пояснява агенцията, част от системата на ООН, в съобщение за медиите, публикувано от ООН.

Споразумението е постигнато след последния ден - и нощ - на преговори. "Постигнахме споразумение в 01:58 ч.“, заявява делегат пред Agence France-Presse, докато в офисите на агенцията се приготвят чаши с шампанско.

"Днес (16 април) в Женева нациите по света направиха история“, обобщава генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебресус.

"Като постигнаха консенсус по Споразумението за пандемиите, те не само сключиха споразумение, което е най-важното от едно поколение насам за превръщането на света в по-безопасно място, но също така показаха, че многостранният подход все още е жив и здрав и че в нашия разделен свят нациите все още могат да работят заедно, за да намерят обща основа и може да има съвместен отговор на заплахи, които са общи“, допълва д-р Тедрос, който е активен участник в диалога.

Преговорите - хибридни, лични и цифрови - обаче вървяха доста по-бавно от очакваното вчера, след три дни мълчание.

Те се съсредоточиха най-вече върху член 11, който се отнася до трансфера на технологии за производство на здравни продукти, свързани с пандемии, най-вече в полза на развиващите се страни.

Въпросът е в основата на много протести, най-вече от страни, които са били лишени от по-голямата част от тях по време на новата пандемия от коронавирус, тъй като те смятат, че богатите страни купуват и държат за своя сметка всичко - от дози ваксини до тестове и лични предпазни средства.

Други страни, в които фармацевтичната индустрия има голяма тежест в икономиката, се противопоставиха на идеята за задължително прехвърляне и настояха то да се извърши на доброволна основа. В крайна сметка се стигна до консенсус около принципа трансферът на технологии да бъде плод на "взаимно договорени“ условия.

Споразумението предвижда също така създаването на "Система за достъп до патогени и споделяне на ползите“ (PABS), която да позволи бърз обмен на данни за патогени, здравни продукти и опит от тяхното използване, като например ваксини и методи или тестови продукти. Същевременно целта е да се разшири достъпът до тези продукти и да се създаде глобална мрежа от вериги за доставки.

Това е "историческо споразумение за здравната сигурност, справедливостта и международната солидарност“, коментира Ан-Клер Абреу, съпредседател на преговорния орган и посланик на Франция по въпросите на здравеопазването в световен мащаб.