Алексис Ципрас, председателят на най-голямата опозиционна партия в Гърция – СИРИЗА, внесе вот на недоверие срещу консервативното правителство на "Нова демокрация“, обвинявайки премиера Кириакос Мицотакис в организиране на масово подслушване на политически съюзници и врагове, предава Reuters.

Скандалът, който все още се разследва от прокурорите, избухна през август, когато Никос лидерът на социалистическата партия ПАСОК, третата по големина в Гърция, Никос Андрулакис, обяви, че разузнавателната служба на страната EYP е подслушвала разговорите му през 2021 г.

Гръцкото правителство отрече каквото и да е нарушение или съзнателно подслушване на когото и да било.

Миналия месец парламентът прие законопроект за реформиране на EYP и забрана на продажбата на шпионски софтуер, след като левият вестник Documento съобщи, че повече от 30 души, включително министри, са били под държавно наблюдение чрез зловреден софтуер за телефони.

Алексис Ципрас, министър-председател от 2015 до 2019 г., подчерта, че неговият приемник стои зад масовото следене на политици, журналисти и служители по сигурността.

Във вторник Ципрас получи заключенията от отделно разследване, проведено от независимия орган за поверителност на телекомуникациите ADAE.

"През последните шест месеца гръцкото общество стана свидетел на разкрития за невъобразим брой подслушвания на телефони, най-дълбокото отклонение от върховенството на закона, което страната е виждала в съвременната си история“, обяви Ципрас пред парламента.

"Имаме историческо задължение да действаме“, заяви той, след което допълни, че неговата партия ще внесе в парламента вот на недоверие. Позовавайки се на заключенията на ADAE, Ципрас отбеляза, че правителството следи министъра на енергетиката и началниците на армията.

"Каква е причината за националната сигурност да поставим пазителите на националната ни сигурност под наблюдение?“, попита реторично Ципрас.

ADAE не е коментирала твърденията.

Дебатът по предложението ще започне по-късно през деня и ще завърши с гласуване в петък следобед. Партията "Нова демокрация“ на Мицотакис има 156 депутати в 300-местния парламент.

Ципрас не е изяснил публично какви предполагаеми методи за наблюдение са били използвани. Местните медии предполагат, че е използвана зловреден софтуер Predator, въпреки че гръцките власти отрекоха да са закупили или използвали такава система.

Правителството обвини лявата опозиция в клевета.

През пролетта в Гърция ще се проведат парламентарни избори, обяви Мицотакис по-рано този месец. Партията му води в социологическите проучвания.

Комисията за разследване на Европейския парламент разследва предполагаемата употреба на шпионски софтуер от европейски правителства в продължение на почти година. PEGA призова Гърция да хвърли светлина върху случая преди изборите.