Военните разходи в Европа са се увеличили със 17 % до 693 милиарда долара, като така са се превърнали в основен двигател на глобалния растеж през 2024 г. Това се посочва в доклада на Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI).

В него се отбелязва се, че с навлизането на войната в Украйна в третата си година, военните разходи са продължили да нарастват на целия континент, с което европейските военни разходи надминаха нивото, регистрирано в края на Студената война. Всички европейски държави са увеличили военните си разходи през 2024 година, с изключение на Малта, пише институтът.

Общите военни разходи на Украйна са се увеличили с 2,9% до 64,7 милиарда долара, което се равнява на 43% от разходите на Русия. През 2024 година Украйна имаше най-голямото военно бреме сред всички страни, представляващо 34 процента от Бритния вътрешен продукт (БВП) на страната.

Военните разходи на Русия от друга страна са достигналипрез 2024 година приблизително 149 милиарда долара, което е с 38% повече от 2023 година и двойно повече от 2015 г. Това се равнява на 7,1% от БВП на Русия и 19% от всички руски държавни разходи.

"Русия отново значително увеличи военните си разходи, разширявайки разликата в разходите с Украйна. Украйна в момента насочва всичките си данъчни приходи към военните си нужди. С такова ограничено фискално пространство ще бъде трудно за Украйна да продължи да увеличава военните си разходи“, посочва Диего Лопес да Силва, старши изследовател в Програмата за военни разходи и производство на оръжия на SIPRI.

Важно е да се отбележи, че и няколко държави от Централна и Западна Европа са се сблъскали с нуждата от безпрецедентно увеличение на военните си разходи през 2024 г., след като въведоха нови ангажименти за разходи и мащабни планове за обществени поръчки. Военните разходи на Германия например са се увеличили с 28% до 88,5 милиарда долара, което я прави най-големият разходник в Централна и Западна Европа и четвъртият по големина в света. Военните разходи на Полша са се увеличили с 31% до 38,0 милиарда долара през 2024 г., което е 4,2% от БВП на Полша.

За това Лоренцо Скарацато, научен сътрудник в Програмата за военни разходи и производство на оръжия на SIPRI, заяви:

"За първи път след обединението Германия се превърна в най-големия военен инвеститор в Западна Европа, което стана възможно благодарение на специален фонд за отбрана от 100 милиарда евро, обявен през 2022 г. Последните политически мерки, приети в Германия и много други европейски страни, показват, че Европа е навлязла в период на високи и нарастващи военни разходи, които вероятно ще продължат в обозримо бъдеще.“

Производство на оръжия в Украйна

Украйна увеличи производството на своята 155-милиметрова самоходна артилерийска система "Богдан 2С22“ от шест бройки на месец през 2023 година на 36. Агенцията за обществени поръчки на Украйна обяви, че увеличението на производството е станало възможно "благодарение на подкрепата на европейски партньори“, които са инвестирали в отбранително-индустриалната база на страната.

В докладът се отбелязва, че 85% от компонентите за "Богдана" вече се произвеждат в Украйна, а до края на годината се планира тази цифра да се увеличи до 95%.