Съединените щати трябва да се подготвят за евентуални едновременни войни с Русия и Китай чрез разширяване на конвенционалните си сили, укрепване на съюзите и засилване на програмата за модернизация на ядрените си оръжия, заяви в четвъртък двупартийна група, назначена от Конгреса, пише Reuters.

Докладът на Комисията за стратегическа позиция идва на фона на напрежението с Китай по отношение на Тайван и други въпроси, както и на задълбочаващите се търкания с Русия заради инвазията ѝ в Украйна.

Високопоставен служител, участвал в доклада, е отказал да съобщи дали разузнавателните справки на комисията са показали някакво сътрудничество между Китай и Русия в областта на ядрените оръжия.

"Притесняваме се, че ... може да има крайна координация между тях по някакъв начин, което ни води до тази конструкция на две войни", е заявил служителят пред британската агенция при условие за анонимност.

Констатациите биха подкопали настоящата стратегия за национална сигурност на САЩ, призоваваща за спечелване на един конфликт при възпиране на друг, и биха изисквали огромно увеличение на разходите за отбрана при несигурна подкрепа от страна на Конгреса.

"Ние отчитаме бюджетните реалности, но също така вярваме, че страната трябва да направи тези инвестиции", са заявили в предговора на доклада председателят на Демократическата партия Маделин Кридън, бивш заместник-ръководител на агенцията, която контролира ядрените оръжия на САЩ, и заместник-председателят Джон Кайл, пенсиониран сенатор републиканец.

Докладът контрастира с позицията на президента на САЩ Джо Байдън, че настоящият ядрен арсенал на САЩ е достатъчен за възпиране на обединените сили на Русия и Китай.

"Съединените щати и техните съюзници трябва да бъдат готови да възпират и побеждават и двата противника едновременно", се посочва в доклада на Комисията за стратегическа позиция. "Воденият от САЩ международен ред и ценностите, които той защитава, са изложени на риск от китайския и руския авторитарен режим."

Конгресът създаде комисията от шестима демократи и шестима републиканци през 2022 г., за да оценява заплахите за Съединените щати и да препоръчва промени в конвенционалните и ядрените сили на САЩ.

Китайските и руските заплахи ще станат остри в периода 2027-2035 г., така че "решенията трябва да се вземат сега, за да може нацията да бъде подготвена", се посочва още в доклада от 145 страници.

Според него, 30-годишната програма за модернизация на ядрените оръжия на САЩ, която започна през 2010 г. и според оценките от 2017 г. ще струва 400 млрд. долара (738.43 млрд. лева) до 2046 г. и трябва да бъде напълно финансирана, за да се модернизират всички бойни глави, системи за доставка и инфраструктура.

Тя трябва също така да удължи оперативния живот на подводниците с балистични ракети и да разположи повече тактически ядрени оръжия в Азия и Европа.