САЩ се готвят да предадат танкови снаряди с обеднен уран за Украйна
©
Високопоставен служител коментира пред редакцията, че изглежда няма големи пречки за одобряването на доставките на боеприпасите.
Пентагонът настоя танковете Abrams, които САЩ предоставят на Украйна, да бъдат въоръжени със снаряди с обеднен уран, които се използват редовно от американската армия и са много ефективни срещу руските танкове. Изстреляни с висока скорост, снарядите са способни да пробият челната броня на руски танк от разстояние.
"Снарядът удря като товарен влак“, казва Скот Бостън, анализатор на отбраната в Rand Corporation и бивш артилерийски офицер от армията. "Много е дълъг и много плътен. Така че удря с голямо количество кинетична енергия в конкретна точка от вражеската броня“, обяснява още той.
Предложението е било обсъдено в Белия дом, където някои длъжностни лица са изразили загриженост, че съответното решение на Вашингтон в тази насока може да предизвика международна критика заради рисковете за здравето и околната среда, които може да произтичат от снарядите с обеднен уран.
Разискванията относно танковите снаряди са на фона на започналата според мнозина контраофанзива на Въоръжените сили на Украйна. Високопоставени служители от администрацията на Байдън казват, че целта на САЩ е да се даде възможност на Украйна да постигне възможно най-голям напредък на бойното поле, за да постави Киев в силна позиция за преговорите, ако в крайна сметка такива бъдат организирани. Но в администрацията на Байдън има и разногласия относно това как най-добре да се подкрепят украинските сили, включително дали да им се доставят касетъчни боеприпаси.
Политическата подкрепа за Украйна на Капитолийския хълм остава силна, но някои законодатели предупреждават, че тя може да започне да намалява, ако контранастъплението на Киев се провали. Ето защо, според тях, Белият дом трябва да подкрепя повече настоящите искания на Киев за оръжия.
Сагата с боеприпасите датира от януари, когато Белият дом се съгласи да предостави на Украйна 31 танка Abrams като част от по-широко споразумение, в което Берлин и други европейски столици се съгласиха да изпратят произведени в Германия танкове Leopard 2.
Това остави въпроса как да бъдат въоръжени танковете. Докато САЩ обмисляха възможностите си, Великобритания достави танкове Challenger на Украйна заедно с бронебойни снаряди с обеднен уран.
Въпреки че обедненият уран е страничен продукт от процеса на обогатяване на уран, той не генерира ядрена реакция. Програмата на ООН за околната среда обяви в доклад миналата година, че "химическата токсичност“ на метала представлява най-голямата потенциална опасност и "може да причини дразнене на кожата, бъбречна недостатъчност и да увеличи рисковете от рак“.
Руският президент Владимир Путин все пак обвини Великобритания в разпространението на "оръжия с ядрен компонент“, твърдение, което предизвика оплаквания от страна на Лондон, че Москва разпространява дезинформация.