Тази зима САЩ ще прехвърлят две ескадрили изтребители-бомбардировачи от пето поколение F-35A в базата Лейкънхийт в английското графство Съфолк. Военни източници разкриват пред британския вестник The Daily Telegraph, че става въпрос за 54 самолета, способни да носят тактически ядрени оръжия, подобно на американските F-15, които сега са разположени в Съфолк.

"F-35 ще бъдат базирани тук. Те вече са разгърнати и ще бъдат преместени в края на тази година или през 2024 година. Това са по-нови, по-способни самолети с по-дълъг обсег и стелт технология, което е от съществено значение, ако ще ги използвате за прецизно използване на ядрени бомби“, коментира източник на редакцията.

Във връзка с отдавна планираното предислоциране на американските F-35 в Европа, вестникът обръща внимание на последните съобщения, че американските тактически ядрени оръжия може да бъдат изпратени във Великобритания. Според изданието, по-рано Конгресът на САЩ е получил искане от ВВС на страната за отпускане на 50 милиона долара за изграждането на допълнителни жилища за 144 американски военни в базата Лейкънхийт, която Пентагонът всъщност наема от Обединеното кралство. В този текст вниманието на експертите бе привлечено от думите за участието на тези военнослужещи в потенциална "гаранционна мисия“ – термин, използван от Пентагона за обозначаване на принципите за безопасно съхранение на ядрени оръжия.

По-рано също бе съобщено, че в бюджета за отбрана на САЩ Обединеното кралство е в списъка на страните, в които се планират инвестиции в инфраструктура, предназначена за съхранение на "специални оръжия“. The Daily Telegraph припомня, че до 2008 година в базата Лейкънхийт се съхраняваха 110 американски ядрени бомби B61, но необходимостта от задържането им в Англия отпадна на фона на намаляване на напрежението в международните отношения.

Министерството на отбраната и кабинетът на министър-председателя на Великобритания отказаха да коментират възможността за връщане на американски ядрени оръжия на територията на Обединеното кралство. Заместник-прессекретарят Сабрина Сингх заяви пред репортери, че информация относно "ядрените сили на САЩ, включително тяхното разполагане" не се разкрива от отбранителните институции на САЩ. В същото време, според неправителствени организации, застъпващи се за ядрено разоръжаване, Белгия, Германия, Италия, Нидерландия и Турция вече разполагат с общо 100-150 американски ядрени бомби B61.