САЩ одобриха продажбата на резервни части и друго оборудване за изтребители F-16 за Тайван на стойност 385 милиона долара
©
Съединените щати са задължени по закон да предоставят на Тайван средства за самозащита въпреки липсата на официални дипломатически връзки между Вашингтон и Тайпе, което предизвиква постоянния гняв на Пекин.
Китай засилва военния натиск срещу Тайван, като тази година проведе два кръга военни учения. Източници от сферата на сигурността са заявили пред Reuters, че Пекин може да организира още такива, които да съвпаднат с обиколката на тайванския президент Лай Чинг-те в Тихия океан, включваща спирки в американските територии Хаваи и Гуам.
Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността към Пентагона коментира, че продажбата се състои от резервни части за поддръжка за изтребители F-16 и радари на стойност 320 милиона долара.
Министерството на отбраната на Тайван отбеляза, че очаква продажбите да "влязат в сила“ в рамките на един месец, като оборудването ще помогне за поддържане на готовността на флота от F-16 и за "изграждане на надеждни отбранителни способности“.
"Тайван и Съединените щати ще продължат да укрепват партньорството си в областта на сигурността и да работят заедно за поддържане на мира и стабилността в Тайванския проток и в Индо-тихоокеанския регион“, се посочва в изявлението.
Лай ще посети Хаваите за междинно кацане по пътя към Маршаловите острови, Тувалу и Палау - три от 12-те островни държави, които все още нямат официални дипломатически отношения с Тайпе. Той ще се спре и в Гуам.
На Хаваите и в Гуам се намират големи военни бази на САЩ.
В петък Китай призова Съединените щати да проявят "изключителна предпазливост“ в отношенията си с Тайван.
Държавният департамент заяви, че не вижда никакво основание това, което нарече частен, рутинен и неофициален транзит на тайванският президент, да бъде използвано като претекст за провокация.
Радослав Велков