Правителството на САЩ проучва начини за облекчаване на санкциите срещу руския енергиен сектор като част от широк план, който да позволи на Вашингтон да предостави бързи облекчения, ако Москва се съгласи да прекрати войната в Украйна, твърдят двама запознати източници, предава Reuters. По-рано през седмицата британската медия съобщи, че Съединените щати изготвят планове за потенциално вдигане на руските санкции срещу избрани юридически и физически лица, но тогава не бе ясно дали инициативата ще включва огромната руска петролна и газова индустрия.

Русия е сред най-големите производители на нефт и газ в света и САЩ се опитват да я лишат от паричните средства, необходими за военните усилия, като насочват санкциите си към отрасъла и водят многостранни усилия за ограничаване на цената на руския износ на нефт до 60 долара за барел.

Белият дом е поискал от Министерството на финансите да проучи възможностите за облекчаване на санкциите в областта на енергетиката преди очакваните разговори между президента Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин за прекратяване на войната в Украйна, твърдят двамата източници, говорейки при условие за анонимност.

Според източниците тази работа ще позволи на Вашингтон бързо да отмени санкциите в случай на мирно споразумение, но те поясняват, че усилията не трябва да се тълкуват като индикация, че САЩ ще отменят санкциите без руски отстъпки.

Тръмп заяви, че планира да се срещне с Путин в Саудитска Арабия през следващите седмици, за да договори споразумение за прекратяване на тригодишната война в Украйна, а според анализатори облекчаването на санкциите представлява вероятна централна част от всяко споразумение.

В петък Тръмп също така повдигна перспективата за налагане на по-мащабни американски санкции на Русия и призова двете страни да се заемат с преговорите за мирно споразумение.

Заплахата на Тръмп дойде, след като руските сили удариха украинската енергийна и газова инфраструктура през нощта. Руската атака бе първата, откакто САЩ спряха помощта и обмена на разузнавателни данни с Украйна.

Съветът за национална сигурност на Белия дом и Министерството на финансите не са отговорили на запитванията за коментар.

Разследването на санкциите в областта на енергетиката е част от по-широк преглед на действията на САЩ срещу Русия, който включва потенциално вдигане на санкциите срещу избрани юридически и физически лица, включително някои руски олигарси.

След анексирането на Крим от Русия през 2014 г. Съединените щати наложиха редица пакети от санкции, включително забрани за пътуване, замразяване на активи, както и мерки, целящи да засегнат енергийния, финансовия и отбранителния сектор.

Администрацията на Тръмп иска да има възможност да действа бързо за отмяна на санкциите и да избегне забавяния поради липса на подготовка, заявяват източниците, като добавят, че тя иска да избегне предишни сътресения при отмяна на други санкции.

Забавянето на вдигането на американските санкции срещу руския производител на алуминий "Русал“ през 2019 г. например създаде смущения за фирмите от транспортната, строителната и опаковъчната промишленост и допринесе за 30% скок на цените на алуминия.

Министерството на финансите също така проучва какво би направило пълното завръщане на Русия върху световните цени на петрола и как то би могло да промени моделите на търговия, при които европейските пазари се изместват от руските доставки към тези на САЩ.