Съединените щати обмислят варианти за пакет от санкции срещу Китай, за да го възпрат от нахлуване в Тайван, а в същото време Европейският съюз е подложен на дипломатически натиск от Тайпе да направи същото, твърдят източници на Reuters, запознати с дискусиите.

Събеседниците на британската агенция разкриват, че обсъжданията във Вашингтон и отделното лобиране на Тайпе пред пратеници на ЕС са били на ранен етап - отговор на страховете от китайска инвазия, които са нараснали с ескалирането на военното напрежение в Тайванския пролив.

И в двата случая идеята е да се предприемат санкции извън мерките, които вече са предприети на Запад, за да се ограничи търговията и инвестициите с Китай в чувствителни технологии като компютърни чипове и телекомуникационно оборудване.

Източниците не предоставиха никакви подробности за това, което се обмисля, но идеята за санкции срещу втората по големина икономика в света и една от най-големите звена в глобалната верига за доставки повдига въпроси относно осъществимостта.

"Потенциалното налагане на санкции на Китай е много по-сложно упражнение от санкциите срещу Русия, като се има предвид силно преплетената  икономика на САЩ и съюзниците с китайската“, казва Назак Никахтар, бивш високопоставен служител на Министерството на търговията на САЩ.

Китай твърди, че Тайван е негова територия и миналия месец изстреля ракети над острова и премина с военни кораби през неофициалната им морска граница, след като председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети Тайпе в това, което Пекин видя като провокация.

Китайският президент Си Дзинпин обеща да обедини отново Тайван с континенталната част и не изключи използването на сила. Той трябва да си осигури трети, петгодишен лидерски мандат на конгрес на Комунистическата партия следващия месец.

Във Вашингтон служители обмислят варианти за възможен пакет от санкции срещу Китай, за да възпрат Си от опит за нахлуване в Тайван, съобщават американски служител и служител от държава в тясна координация с Вашингтон.

Преговорите на САЩ за санкциите са започнали още след като Русия нахлу в Украйна през февруари, но са придобили нова спешност след китайската реакция на посещението на Пелоси, заявявт и двамата събеседници на агенцията.

Съединените щати, подкрепени от съюзниците от НАТО, предприеха подобен подход към Русия през януари със заплаха от неуточнени санкции, но това не успя да разубеди руския президент Владимир Путин да започне инвазията си в Украйна.

Белият дом се фокусира върху обединяването на партньорите върху единна цел, включително координиране между Европа и Азия и избягване на провокации срещу Пекин, твърди неамериканският служител.

Белият дом отказва коментар.

Министерството на външните работи на Тайван съобщава, че е обсъдило последните военни игри на Китай и "големите предизвикателства“, които Китай поставя пред Тайван и региона със Съединените щати, с Европа и други съмишленици, но не можа да разкрие подробности.

Китайското външно министерство не отговори на искане за коментар.

Тайван вече е обсъдил санкции с европейски служители след нахлуването на Русия в Украйна, а неотдавнашните военни учения на Китай са довели до още по-голямо втвърдяване на позицията на Тайван, заявяват пред Reuters шест източника, информирани за дискусиите Тайван-Европа.

Призивите на висши тайвански служители за подготовка за санкции са се засилили през последните седмици. Неотдавнашна китайска бяла книга, която оттегли обещанието на Китай да не изпраща войски или администратори в Тайван, ако Пекин поеме контрола над острова, предизвика удвояване на дипломатическите совалки в Европа.

Тайван не е поискал нищо конкретно, а само Европа да планира какви действия може да предприеме, ако Китай нападне, твърди източник, информиран за дискусиите, и е поискал Европа да предупреди Китай частно, че ще понесе последствия.

Длъжностни лица от ЕС досега избягваха да налагат строги санкции на Китай заради твърденията за злоупотреби с човешките права, тъй като страната играе много по-голяма роля за икономиката на блока от Русия, отбелязва друг човек, запознат с въпроса.

Европейските санкции ще изискват всички 27 страни членки да се съгласят, което често е невъзможно; консенсусът беше труден дори при изолирането на Русия след нахлуването й в Украйна, отчасти защото нейният газ беше критичен за Германия.

Цяла Европа, с изключение на Ватикана, има официални дипломатически отношения с Пекин, но не и с Тайпе, въпреки че тайвански и европейски служители са имали обширни частни контакти от началото на военните учения на Китай, казват източниците.

Германия, икономическият двигател на блока, е "предпазлива“, според друг служител, запознат с дискусията. "Не мисля, че Русия и Украйна са променили фундаментално начина, по който гледат на отношенията си с Китай“.

Но има нарастваща загриженост в германското правителство относно икономическата му зависимост от Китай, като министърът на икономиката обеща нова търговска политика и "без повече наивност“ във вторник.