САЩ предоставиха на Унгария изключение от санкциите срещу "Газпромбанк“, за да позволят на Будапеща да продължи да плаща за доставките на природния газ. Това обяви министърът на външните работи на страната Петер Сиярто от Ню Йорк, съобщава Bloomberg.

"Газпромбанк“ попадна под санкции от Министерството на финансите на САЩ на 21 ноември. Будапеща започна да проучва как новите ограничения могат да повлияят на енергийните доставки на Унгария. На 22 ноември Сиярто заяви, че санкциите на САЩ срещу "Газпромбанк“ застрашават енергийната сигурност на редица страни от Централна Европа.

По-късно Сиярто допълни, че Унгария и България са намерили правно и финансово приемливо решение за страните да продължат транзита на руски газ в контекста на американските ограничения.

На 18 декември OFAC (Отдел за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ, отговарящ за прилагането на санкциите) публикува лиценз, валиден до 30 юни 2025 година, който позволява транзакции с участието на санкционираната "Газпромбанк“ в областта на ядрената енергетика.

OFAC подчерта, че временното освобождаване от санкции се прилага за проекти, стартирани преди банката да бъде включена в списъка. Става въпрос например за сделки, свързани с добив/обогатяване на уран и производство на гориво за атомни електроцентрали. По отношение на новите проекти - за пример е дадено изграждането на АЕЦ "Пакш-2“ в Унгария - лицензът не е валиден, поясниха от ведомството.

По-рано РИА Новости съобщи, че президентът на Русия Владимир Путин е разрешил на чуждестранните купувачи на природен газ да го плащат в рубли до 1 април 2025 година не само чрез "Газпромбанк".