САЩ изпратиха военен кораб през Тайванския пролив след мащабните учения на Китай
©
Пекин, който гледа на Тайван като на своя собствена територия, официално приключи тридневните си учения около Тайван миналия понеделник, където практикуваше прецизни удари и блокада на острова.
Той организира ученията, за да изрази гнева си от срещата на президента на Тайван Цай Ин-вен с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти, разглеждайки я като намеса във вътрешните работи на Китай и подкрепата на САЩ за независимостта на Тайван от Китай.
7-ми флот на ВМС на САЩ съобщи, че разрушителят с управляеми ракети USS Milius от клас "Арли Бърк" е извършил "рутинно транзитно преминаване през Тайванския пролив" през води, "където в открито море се прилага свободата на навигация и прелитане в съответствие с международното право".
Транзитът на кораба демонстрира ангажимента на Съединените щати за свободен и отворен Индо-Тихия океан, се добавя в него.
Китайското военно командване на Източния театър заяви в публикация в социалните медии в понеделник, че е организирало войски, които да следват и наблюдават американския разрушител по време на операцията му.
Министерството на отбраната на Тайван обяви, че корабът е плавал в северна посока през пролива и че по време на преминаването му ситуацията в пролива е била "както обикновено".
Военноморските сили на САЩ плават с военни кораби през пролива около веднъж месечно и също така редовно провеждат подобни мисии за свобода на корабоплаването в оспорваното Южнокитайско море.
Миналата седмица USS Milius плаваше близо до един от най-важните създадени от човека и контролирани от Китай острови в Южнокитайско море, рифа Мисчиф. Пекин го осъди като незаконно.
Китай продължи военните си действия около Тайван след края на ученията, макар и в намален мащаб.
В понеделник сутринта министерството на отбраната на Тайван съобщи, че е забелязало 18 китайски военни самолета и четири военноморски кораба да оперират около Тайван през предходния период от 24 часа.
Китай никога не се е отказал от използването на сила, за да постави под свой контрол Тайван.
Правителството на Тайван отхвърля териториалните претенции на Китай и казва, че само хората на острова могат да решат бъдещето си.