САЩ и Китай са провели преговори за ядрените оръжия преди срещата Байдън-Си
©
Длъжностни лица от двете ядрени сили участваха в понеделник в "откровена и задълбочена“ дискусия относно контрола и неразпространението на оръжията, се казва в изявление на Държавния департамент. САЩ подчертаха значението на по-голямата прозрачност от страна на Китай и повече комуникация относно стъпките за намаляване на стратегическите рискове, включително тези в космоса.
Разговорите във Вашингтон се състояха преди очакваната среща между президента Джо Байдън и китайския лидер Си Дзинпин следващата седмица в Сан Франциско по време на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС). Тази среща ще бъде внимателно наблюдавана за признаци за подобряване на връзките между двете най-големи икономики в света, след като напрежението се повиши на фона на спорове по множество въпроси, сред които Тайван и преминаването на предполагаем китайски шпионски балон над САЩ в началото на тази година.
Ядрените преговори във Вашингтон в понеделник, описани от САЩ като "конструктивни“, се проведоха между Малори Стюарт, помощник-държавен секретар по контрола на въоръженията, и Сун Сяобо, който ръководи отдела за контрол на въоръженията в китайското външно министерство.
Миналия месец Пентагонът отбеляза в одобрен от Конгреса доклад, че Китай има около 500 ядрени бойни глави тази година и планира да има повече от 1000 до 2030 г., натрупване, което е по-бързо от очакваното. САЩ разполагат с около 3700 ядрени бойни глави. Външното министерство на Китай тогава коментира, че страната е ангажирана с мирно развитие и има стабилна и предвидима ядрена политика.
САЩ също така се стремят да предотвратят тристранната надпревара в ядрените оръжия с Русия и Китай, особено с преговорите за удължаване на "Новия СТАРТ“, който изтича през 2026 г., спрян заради инвазията на Русия в Украйна. Русия има приблизително 4500 ядрени бойни глави.
Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан заяви през юни, че администрацията на Байдън е готова да се ангажира с Москва за контрола върху ядрените оръжия, но натрупването на арсенал от Китай усложнява тези усилия и трябва да бъде взето предвид, докато САЩ модернизират своите сили.
САЩ и Китай работят за стабилизиране на отношенията през тази година, като официални лица от двете страни пътуваха, за да се срещнат с колегите си през последните месеци, за да помогнат за полагането на основите за среща между Си и Байдън, които последно се видяха на срещата на върха на Г-20 в Бали преди година.
Очаква се Си също да участва на вечеря с висши американски бизнесмени по време на посещението, според хора, запознати с въпроса.