САЩ разполагат ескадрили изтребители, бомбардировачи "стелт“, противовъздушна отбрана и боеприпаси в близост до Иран и Йемен, като товарните полети през март са се увеличили с 50% в сравнение с предишния пик от началото на войната между Израел и ХАМАС. Според анализ на авиационни данни от отворени източници, американските военни са извършили най-голямото си офанзивно разполагане в Близкия изток от началото на войната между Израел и ХАМАС през октомври 2023 г., пише израелският вестник Haaretz.

През последните седмици Вашингтон изпрати ескадрили от изтребители, бомбардировачи "стелт“ и големи количества оръжия в региона - на фона на продължаващата кампания в Йемен и преди ултиматума, поставен от президента на САЩ  Доналд Тръмп на Иран във връзка с ядрената му програма.

Най-малко 140 тежки транспортни самолета са кацнали в Катар, Бахрейн, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Кувейт и Йордания през месец март, като са тръгнали от няколко ключови американски военни бази.

Според данни, предадени по време на полетите, повечето от тях са били натоварени с оборудване.

От началото на войната на Израел с ХАМАС и Хизбула Съединените щати разположиха значителни сили в региона и започнаха въздушен транспорт на оръжия и оборудване за Израел - особено през първите седмици на войната и около двете големи ирански ракетни нападения срещу Израел през април и октомври миналата година.

Това ново струпване, за което израелският вестник съобщава за първи път миналата седмица, бележи приблизително 50-процентно увеличение в сравнение с предишния месечен пик на военните полети на САЩ към региона.

Транспортните самолети и самолетите за презареждане с гориво - идентифицирани чрез платформи за проследяване на полети и комуникации на въздушния трафик – придружават за пристигането на множество бойни самолети от бази в САЩ и Европа.

Сред тях ескадрила за наземни атаки A-10, която е разположена в Йордания, и стелт F-35, които са изпратени в Саудитска Арабия.

Сателитни изображения от американската база на Диего Гарсия, отдалечен остров в Индийския океан, показват най-малко шест бомбардировача B-2, разположени на острова. Допълнителни бомбардировачи са открити по пътя към базата и е възможно някои да са базирани в хангари, скрити от сателитите. Това разгръщане възлиза на приблизително една трета от флота B-2 на ВВС на САЩ.

Преди това Диего Гарсия е бил използван като отправна точка за ударни мисии в Афганистан и Ирак. Островът се намира на около 4000 километра от Иран и Йемен – достатъчно близо, за да подкрепи мащабен удар и върху тях, като същевременно остава извън обсега на техните дронове и балистични ракети.

През октомври 2024 г. бомбардировачи B-2 участваха в удари по подземни оръжейни складове в Йемен.

Над 20 товарни самолета на ВВС на САЩ са пристигнали от Южна Корея и Форт Сил, Оклахома, вероятно носещи батерии Patriot и THAAD, за да подсилят американските сили в Персийския залив срещу потенциална иранска атака. Американска система THAAD е разположена в Израел от октомври, допълвайки израелската система за противоракетна отбрана Arrow, и е прихванала най-малко седем балистични ракети, изстреляни от Йемен.

Допълнителни американски транспортни средства са кацнали в Джибути и на саудитско летище в Червено море, където през последните месеци оперира ударната група на самолетоносача от клас "Нимиц" USS "Хари Труман". Неговите самолети редовно са нанасяли удари по цели в Йемен. Според докладите на САЩ друга ударна група, водена от самолетоносача USS "Карл Винсън", която в момента е в Тихия океан, също е изпратена към Персийския залив.

Данните за авиацията показват също така, че през март се наблюдава слабо увеличение на военните полети на САЩ до Израел, както и на израелските полети за изтегляне на боеприпаси от американски и европейски бази.

Във вторник началникът на Централното командване на САЩ генерал Майкъл Курила кацна в Израел за срещи с висши израелски военни служители. Курила, който е редовен посетител, обикновено идва веднъж месечно - но тази визита идва на фона на рязкото засилване на регионалните разгръщания и нарастващите публични заплахи между Тръмп и Иран.

"Ако не сключат споразумение, ще има бомбардировки, ще има бомбардировки, каквито те никога не са виждали“, заяви Тръмп през уикенда. Иран отговори, че "няма да преговаря под натиск и ще знае как да отговори на всяка атака“.