САЩ, Великобритания и Европейският съюз изразиха своята загриженост относно начина, по който е проведен изборният процес в Пакистан след общите избори на 8 февруари, и призоваха за разследване на докладваните нередности, предаде Reuters.

Основната битка беше между партията на бившия премиер Наваз Шариф и кандидат, подкрепен от бившия премиер Имран Хан, като и двамата обявиха победа.

САЩ и ЕС цитираха твърдения за намеса в изборите, включително арести на активисти, и подчертаха, че твърденията за нередности, намеса и измами трябва да бъдат  разследвани.

71-годишният Хан е в затвора, а на партията му е забранено участие в изборите.

По-рано тази седмица той беше осъден на 10 години затвор за разгласяване на държавни тайни и на 14 години заедно със съпругата си за корупция.

Хан все още е изправен пред около 170 обвинения по различни дела, според адвокатите му.

Независимите кандидати, повечето от които са подкрепени от Хан, спечелиха мнозинството от местата, докато партията на Шариф "Пакистанската мюсюлманска лига" спечели 69 места.

Хан вярва, че военните се опитват да се справят с неговата партия политически, докато анализатори и противници заявяват, че Шариф е подкрепян от генералите.

В съобщението на ЕС се говори и за "липса на равни условия", като се приписва на "невъзможността на някои политически лидери да участват в изборите" и ограничаването на свободата на събранията, свободата на изразяване и достъпа до интернет.

Държавният департамент на САЩ заяви, че има "неоправдани ограничения" на свободата на изразяване и събранията, докато насилието и атаките срещу медийни работници са били широко разпространени в навечерието на изборите.

В изявление британския министър на външните работи Дейвид Камерън изрази "сериозна загриженост относно липсата на честност и приобщаване в изборите".

ЕС, САЩ и Великобритания обявиха, че ще си сътрудничат със следващото правителство, но не поздравиха нито един кандидат или партия.