Украйна съзнателно е тръгнала по пътя на "зърнения спор“ с Полша, която е не само неин партньор, но преди всичко неин приятел. Освен това тя доброволно се включи в полската предизборна кампания и стана част от най-голямото "политическо торнадо на Висла“ от десетилетия насам. Последствията от подобно развитие на събитията може да бъдат катастрофални не само за Киев, но и за Варшава, която накрая може да се окаже извън масата за преговори, където рано или късно ще се обсъждат условията за прекратяване на конфликта, предупреждават в редакцията на изданието Rzeczpospolita.

"(...) Украинските власти избраха донякъде неподходящо време, място и аргументи за търговски спор с Полша. Всеки знае, че няма нужда да ходи при съседа за сол, ако той е изправен пред по-сериозни собствени проблеми (...) В името на добрите отношения понякога си струва да избягвате неудобните ситуации и да не се качвате на главата на съседите по пътя към целта ви. В Киев обаче това правило беше явно игнорирано“, пише Rzeczpospolita.

Изданието подчертава, че при подаване на жалба срещу Полша в Световната търговска организация (СТО) поради забраната за внос на зърно, наложена от Варшава, Киев е решил да не чака до 15 октомври, т.е. преди изборите, като по този начин съвсем съзнателно се е включил в полската предизборна кампания. "Следователно, по собствено желание, те бяха въвлечени в най-голямото политическо торнадо на Висла от десетилетия насам. Това беше първата грешка на Зеленски (...)“, посочва Rzeczpospolita.

В редакцията не се съмняват, че спорът за зърното можеше да изчака няколко седмици и по този начин да не засенчи други, по-важни въпроси, като заплахата от Русия. "Би било много по-добре за украинците, ако полските политици говорят за ограничаване на руската агресия, вместо да спират вноса на пшеница от Днепър. Но нещата се случиха малко по-различно“.

Според изданието е трудно да се разберат истинските намерения на Украйна, особено като се вземе предвид фактът, че Полша не е най-големият вносител на украинско зърно. Миналата година Украйна продаде лъвския пай от своята пшеница на Румъния, Испания, Турция и Бангладеш. Полша беше едва на пето място, по внос на украинска царевица - на седмо, а на ечемик - на осмо. "От какво в крайна сметка се нуждаеха властите в Киев? Тази игра струва ли си усилията?“, пита Rzeczpospolita. Подобни съмнения имат и украинските експерти и анализатори, които не могат да намерят никаква полза за Украйна от спора с Полша. "Струва си да припомним, че транзитът на украинско зърно през Полша продължава да върви“.

Rzeczpospolita посочва за втора грешка на Зеленски речта му пред ООН, в която, говорейки за забраната за внос на зърно, той заяви, че "някои в Европа подготвят почвата за московския актьор“. "Този ​​намек беше ясно разбран във Варшава. Вместо да разсее напрегнатата ситуация, украинският президент само наля масло в огъня“, отбелязва изданието. Може би "актьорът Зеленски“ отново се е събудил в него, защото до голяма степен благодарение на главната си роля в култовия украински сериал "Слуга на народа“ той спечели президентските избори. Украинците избраха президента на мечтите си, смел и твърд в преговорите с чужди държави. След година и половина война Зеленски все още има много смелост. "В крайна сметка от трибуната на ООН можете да дисциплинирате страни, които все още флиртуват с Путин, а не приятели, които стоят рамо до рамо с украинците от самото начало на войната“, обяснява Rzeczpospolita.

Грешка бе и награждаването от украинската страна в Люблин на полския военен кореспондент и репортер на TVN Бианка Залевска и лекаря Дамян Дуда, което се случи веднага след отменената среща с президента Анджей Дуда в Ню Йорк. Много поляци може би са възприели това като "силен шамар по лицето“ на управляващите в Полша. Наградите за поляците, участвали в подпомагането на Украйна, са заслужени, но времето и мястото отново са избрани изключително неудачно.

"Днес Украйна рискува и губи най-много от това. Утре обаче това може да нанесе удар на Полша, която може да не е на масата за преговори, на която рано или късно ще се обсъждат условията за прекратяване на войната и евентуално бъдещия облик на нашата част от Европа“, обобщава полското издание.