Руската армия изглежда е увеличила запасите си от прецизно управляеми ракети по-бързо, отколкото предполагаха предишните прогнози, става ясно от доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), цитиран от РБК-Украйна.

На 6 ноември представителят на Главното управление на военното разузнаване (ГРУ) на Украйна Вадим Скибицки заяви, че руските войски имат в резерв 870 високоточни оперативно-стратегически и стратегически ракети. През август данните предполагаха, че военните на Москва имат в запас 585 ракети с голям обсег. Т.е. за този период руските сили са увеличили ракетния си резерв с 285 снаряда.

По данни на Киев през октомври руските войски са произвели 115 високоточни ракети с голям обсег: 30 крилати ракети "Искандер-М“, 12 крилати ракети "Искандер-К“, 20 крилати ракети "Калибър“, 40 крилати ракети Х-101, 9 крилати ракети Х-32 ракети и 4 балистични ракети "Кинжал".

Припомня се, че в края на август Скибицки увери, че за руските отбранителни предприятия е трудно да произвеждат няколко десетки специфични типа ракети на месец поради недостиг на чуждестранни компоненти. Следователно увеличението на руските резерви с 285 ракети от края на август, както и производството на 115 от тях през октомври, показва, че Русия е увеличила вътрешното производство на ракети по-бързо от прогнозираното.

Скибицки също коментира производството на руски дронове, като предположи, че Иран все още може да изпраща малки количества Shahed в Русия. Той също така допусна, че Русия е започнала да увеличава вътрешното производство на дронове Shahed с компоненти от Иран, включително в завода в Алабуга, Татарстан.

Скибицки добави, че прогнозираните руски ракетни и безпилотни атаки срещу украинската енергийна инфраструктура през следващата зима вероятно няма да бъдат толкова "примитивни“, колкото серията от удари през зимата на 2022-2023 г.

През септември американският вестник The New York Times съобщи, че Русия е успяла да заобиколи санкциите и експортния контрол, наложени от Запада. Така страната не само е  увеличила производството на ракети, но дори е надхвърлила предвоенното ниво.