Руснаците приближават бързо Покровск, Украйна обяви принудителна евакуация в Покровск

©
Местните власти обявиха, че руските сили напредват толкова бързо, че семействата трябва да напуснат града и други близки градове и села от вторник. Около 53 000 души все още живеят в Покровск, според украинските власти, докато някои вече са напуснали домовете си.
Покровск е една от основните отбранителни крепости на Украйна и ключов логистичен център в района на Донецк. Превземането му би компрометирало отбранителните способности на Украйна и маршрутите за доставки и би доближило Русия до заявената от нея цел да превземе цялата Донецка област, отбелязва AP.
Жителите на Покровск имат само две седмици, за да напуснат безопасно града, разкриха служители в интервю за финансираното от САЩ Радио "Свобода“. Официални лица предупредиха миналата седмица, че руските сили бързо напредват и са само на 10 километра от покрайнините на града.
Александър Сирски, главнокомандващ ВСУ, заяви в понеделник, че в района на Покровск се водят "тежки битки“.
Близкият град Торецк, чието превземане би отворило вратата за руско настъпление към ключовата крепост Часов Яр от юг, също е под силен натиск, казва той.
Институтът за изследване на войната пише, че руските сили са напредвали с приблизително два квадратни километра на ден в района на Покровск през последните шест месеца.
Представители на Покровск се срещнаха с жителите, за да им предоставят логистични подробности за евакуацията. На хората беше предложен подслон в Западна Украйна, където ще бъдат настанени в общежития и отделни къщи, подготвени за тях.