Руско-украинската война: Ще има ли пролетна контраофанзива?
©
"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и съкращения, и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му.
Без никакво предложение за преговори за прекратяване на 13-те месеца на битките между Русия и Украйна, украинският министър на отбраната каза миналата седмица, че пролетна контраофанзива може да започне веднага през април.
Киев е изправен пред ключов тактически въпрос: Как украинската армия може да изтласка силите на Кремъл от земята, която окупират? Украинският президент Володимир Зеленски работи усилено, за да поддържа своите войски и широката общественост мотивирани за дълга битка.
Ето поглед върху това как се развиха битките и как може да се развие пролетната военна кампания:
Как стигна войната до тук?
Русия започна своето пълномащабно нахлуване в Украйна на 24 февруари 2022 г., но нейните атаки не достигнаха някои основни цели и загубиха инерция до юли. Украинските контранастъпления отвоюваха големи райони от август до ноември.
След това битката затъна в изтощителна война през лютата зима и в калната пролет.
Сега Киев може да се възползва от добрите климатични условия, за да завладее инициативата на бойното поле с нови партиди западни оръжия, включително десетки танкове, и нови войски, обучени на Запад.
Но руските сили са вкопани дълбоко, дебнат зад минни полета и по километри окопи.
Кака се справя Русия досега?
Войната разкри неудобни недостатъци във военната мощ на Кремъл.
Неуспехите на бойното поле включват неуспеха на Русия да достигне Киев в първите дни на нахлуването, неспособността ѝ да задържи някои райони и неуспеха ѝ да превземе опустошения източен град Бахмут, въпреки седеммесечните битки. Опитите да се пречупи украинската воля за борба, като например безмилостното нанасяне на удари по електропреносната мрежа на страната, също се провалиха.
Разузнавателните служби на Москва са преценили зле решителността на Украйна и реакцията на Запада. Инвазията също така изчерпа руските военни ресурси, предизвиквайки трудности с доставките на боеприпаси, морала и числеността на войските.
Руският президент Владимир Путин, очевидно загрижен, че войната може да подкопае обществената подкрепа за неговото правителство, избегна тотален натиск за победа чрез задължителна масова мобилизация.
"Руснаците нямат край на проблемите“, заяви Джеймс Никси, директор на програмата за Русия и Евразия в Chatham House, мозъчен тръст в Лондон.
Осъзнавайки, че не може да спечели войната в скоро време, Путин се стреми да се скрие и да протака битката с надеждата, че подкрепата на Запада за Киев в крайна сметка ще се разпадне, заяви Никси.
Стратегията на Русия е проектирана така, че да "накара Запада да се разпадне“, подчерта той.
Какво следва за украинците?
Украинската армия започва сезона с приток на мощни оръжия.
Германия съобщи тази седмица, че е доставила 18-те танка Leopard 2, които обеща на Украйна. Полша, Канада и Норвегия също предадоха обещаните от тях танкове Leopard. Пристигнаха и британски танкове Challenger.
Министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников заяви, че се надява западните партньори да доставят поне два батальона произведени в Германия Leopard 2 до април. Той също така очаква шест или седем батальона танкове Leopard 1, с боеприпаси, от коалиция от държави.
Обещани са също американски танкове Abrams и френски леки танкове, заедно с украински войници, наскоро обучени да ги използват.
Западната помощ беше жизненоважна за укрепването на упоритата съпротива на Украйна и оформянето на хода на войната. Зеленски признава, че без помощта на САЩ страната му няма шанс да надделее.
Новите доставки, включително гаубици, противотанкови оръжия и 1 милион артилерийски боеприпаси, ще добавят повече "мускули" към украинската армия и ще ѝ дадат по-голям удар.
"Самият брой танкове може да забие по-дълбок клин в позициите на руските войски“, заяви Никси.
В своето контранастъпление украинските сили ще се стремят да пробият сухопътния коридор между Русия и анексирания Кримски полуостров, движейки се от Запорожие към Мелитопол и Азовско море, според украинския военен анализатор Олег Жданов.
Ако успеят, украинците "ще разделят руските войски на две и ще прекъснат линиите за снабдяване на частите, които са разположени по-на запад, в посока Крим“, предположи Жданов.
Какъв може да е краят на играта?
Институтът за изследване на войната, базиран във Вашингтон, смята, че Украйна ще трябва да започне серия от контраофанзиви, а не само една, за да вземе надмощие.
Операциите ще имат "двойната цел да убедят Путин да приеме договорен компромис или да създадат достатъчно благоприятна за Украйна военна реалност, така че Киев и неговите западни съюзници след това да могат ефективно да спрат конфликта сами, независимо от решенията на Путин“, пише институтът в оценка, публикувана тази седмица.
Никси не се съмнява, че всяка страна ще продължи да "къса парчета една от друга“ през следващите месеци с надеждата да спечели предимство на масата за преговори.
Периодът на промяна може да предстои, ако Киев не успее да постигне напредък на бойното поле със своите доставени от Запада оръжия, съюзниците може да не са склонни да му изпратят повече от скъпата техника.
Залозите са високи: поражението за Украйна ще "има глобални последици и няма да има такова нещо като европейска сигурност, както (в момента) я разбираме“, категоричен е Никси.