Русия ще покаже за първи път в чужбина експортната версия на Т-90 "Пробив“. Според телевизионния канал Al Arabiya танкът ще бъде представен на международното изложение за въоръжение и военна техника IDEX в Абу Даби, което започва на 17 февруари.

Телевизионният канал публикува в своите ресурси снимка на танка в пясъчен камуфлаж. На снимката се вижда експортният Т-90М "Пробив“, който е разтоварен на платформа до транспортен самолет. "Ексклузивна снимка на най-новия руски танк Т-90М "Пробив“, който [руският президент Владимир] Путин смята за най-мощния в света. Той ще бъде представен на изложението IDEX-2025 в Абу Даби“, се посочва в изявлението на телевизионния канал.

Танкът Т-90М "Пробив“ е най-модерната машина от семейството на Т-90 и най-приспособимата към съвременните бойни условия, включително поради наличието на цялостна защита, модерна целодневна високоавтоматизирана система за управление на огъня и прилагането на мерки за подобряване на живучестта.

Машината получи принципно нова кула, която се различава от серийната, и по-мощен двигател (1130 л.с.). "Пробив“ е оборудван със 125-милиметрово танково оръдие, което позволява унищожаването на вражески танкове на разстояние до 5 км. Нов многоканален прицел осигурява използването на оръжието по всяко време на денонощието. Възможността за обмен на данни с други превозни средства в реално време се превърна в една от основните характеристики на модернизирания танк.

Международното оръжейно изложение IDEX-2025 ще се проведе в столицата на Емирствата от 17 до 21 февруари. Предишното изложение, проведено през 2023 г., е посетено от над 132 000 души от 65 държави. По данни на организаторите изложителите са подписали договори на стойност 23,34 млрд. дирхама (6,35 млрд. долара). Комбинираната руска експозиция бе разположена в отделен павилион, където водещи предприятия от руската отбранителна промишленост представиха над 200 пълномащабни образци на оръжия, военна техника, боеприпаси и оборудване.