Руски транзитен влак с 36 контейнера през почивните дни премина през новия сухопътен транспортен коридор през Иран за Саудитска Арабия, съобщи ръководителят на иранските железници Миад Салехи. Той отбеляза, че това е първият път, когато транзитен товар от Русия преминава през железопътната граница на Иран Инчех Борун близо до Туркменистан, пише РИА Новости.

Товарът е бил изпратен до пристанищния град Бандар Абас на Ормузкия пролив и ще бъде прехвърлен оттам до саудитския пристанищен град Джеда по море, обясни ирански служител.

Иранският секретар на Висшия съвет на свободните икономически зони  Ходжатолах Абдолмалеки заяви по-рано пред агенцията, че един от новите транспортни коридори в рамките на по-широкия Международен транспортен коридор Север-Юг (МТКСЮ), който минава през иранска територия, е започнал да функционира.

По думите му, новият коридор свързва Русия и арабските страни по железопътен път през Иран и по море през Персийския залив.

МТКСЮ е алтернатива на коридора, който минава през Суецкия канал, а планираната транзитна система с дължина 7200 км ще свързва корабни, железопътни и автомобилни маршрути за движение на товари между Русия, Иран, Азербайджан, Индия и Централна Азия.

Изграждането на този коридор започна в началото на 2000-те години, но придоби нова скорост след въвеждането на западните санкции срещу Русия, която беше принудена да пренасочи търговските си потоци от Европа към Азия и Близкия изток.

Общо превозените товари по коридора през миналата година са били 14,5 млн. тона, а тази година се очаква да бъдат превозени 17,6 млн. тона, изчислява news pic 2
©
руското министерство на транспорта.

Международният транспортен коридор "Север-Юг" е мултимодална транспортна мрежа от морски, железопътен и автомобилен транспорт между Русия, страните от Персийския залив и Индия, с транспортен и претоварен център в Иран.

Свързва Мумбай, Бандар Абас, Баку, Бандар Анзели, Астрахан, Москва, не е обект на санкции, наложени срещу Русия и Иран и не се влияе от западни държави.

В дългосрочен план коридорът може да се превърне в алтернатива на традиционните маршрути през Суецкия канал, Средиземно море и Босфора, тъй като според оценки на индийско правителство този коридор може да намали времето за доставка и разходите с 30-40 процента.

Стоките, транспортирани през Суецкия канал, отнемат 45-60 дни, за да стигнат до Европа, в сравнение с 25-30 дни на МТКСЮ.