Русия обмисля съветските паметници в България да бъдат преместени на нейна територия
©
"Мисля, че въпросът може да се постави така, разбира се", е коментирала тя, отговаряйки на въпроса дали руското външно министерство признава, че ако ситуацията се влоши, паметниците ще трябва да бъдат изнесени от България. "Що се отнася до паметника на Съветската армия, той беше разрязан на части и са необходими много средства и много работа, за да се сглоби отново", посочва руския посланик.
Митрофанова посочва, че именно "с паметника на Съветската армия, който се опитват да премахнат от центъра на София от 1992 г., започна сегашната ситуация с паметниците в България.
"Най-после успяха да "разрешат" този въпрос (паметникът е демонтиран на 12 декември 2023 г. поради аварийното му състояние и въпреки забраната на Софийския съд, допълва руската агенция ТАСС).
"По-късно в Пловдив двама депутати от проевропейска партия се застъпиха за премахването на паметника на "Альоша".Това не получи подкрепа нито от общинския съвет, нито от кметството, да не говорим за хората, които бяха готови да отидат да защитят този паметник", посочва дипломатът.
Посланикът добавя, че ситуацията с разрушаването на паметника на "Альоша" е "в неизвестност“.
Руското посолство в България изрази благодарност към властите в Пловдив и на почетния консул на Руската федерация в града за бързото възстановяване на паметника "Альоша" след вандалската атака, пише ТАСС.
"След поредната атака на вандали с боя върху паметника Альоша, която се случи на 1 февруари, властите в Пловдив бързо взеха необходимите мерки. Сега паметникът е почистен от боя и надписи. Много благодаря на кмета на града Костадин Димитров и нашият почетен консул Георги Гергов", заявява пред ТАСС руският посланик Елеонора Митрофанова.
Преди това паметникът нееднократно е бил обект на вандалски набези, а депутати от Общинския съвет от "Демократи за силна България" за пореден път подеха инициативата за преместването на паметника, допълва ТАСС.
Руската агенция припомня, че идеята за поставяне на паметника на "Альоша" в Пловдив на хълма "Бунарджик" възниква през януари 1947 г. Капсула с послание към бъдещите поколения е поставена в една от скалите в най-високата част на хълма, а за изграждането на монумента само за година са събрани около 6,4 милиона лева народни дарения. Конкурсната комисия, която е разгледала 10 проекта за паметника, избра фигурата на съветски войник, който гледа на изток, откъдето изгрява слънцето, а автоматът му е насочен към земята. Автори на паметника са Васил Радославов, Александър Занков, Георги Коцев и Иван Топалов, общото ръководство е поето от архитект Николай Марангозов.
Паметникът е тържествено открит на 5 ноември 1957 г.