Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ: Земетръсна активност в югозападни територии на Босна и Херцеговина
©
Какво установихме?
В неделя, само две денонощия по-късно, в 21:45 локално време на същото място и само два километра по-плитко бе регистрирано земетресение също с магнитуд 3.4. И за разлика от предходния трус, това събитие бе последвано след девет минути от повторен трус с магнитуд 3.1. Този път при определяне на земетръсните параметри участваха и данни от две български станции, инсталирани на Златни мостове-Витоша и в Крупник-Благоевградско.
И двата труса с равни магнитуди са усетени с интензивност до V степен (масово; потенциални съвсем слаби повреди) в района на общинския град Ябланица – Херцеговско-Неретвански кантон – на Югозападна Босна и Херцеговина. Освен на изток от източника, близо същата сила на въздействие е забелязана и в Прозор, северно от епицентъра, както и в Широки Брйег, южно от епицентъра.
След 28-30 км във всички посоки около епицентъра – в село Кочерин, градовете Посуше (около 20 500 ж./ 2013 г.), Читлук (малко над 18 хил. ж. / 2013 г.), Томиславград (5760 ж., в общината – 31 600 ж./ 2013 г.), Кониц (25 150 ж./ 2013 г.) – потерпевшите свидетелстват за интензивност от IV степен. В град Мостар (над 100 хил.ж.), разположен на около 35 км юг-югоизток от огнището, са регистрирани две степени интензивност – III и IV. Градът е разположен на двата бряга на река Неретва, което неминуемо оказва влияние.
Земетресенията са усетени до към 135 километра от епицентъра, включително и на територии от Хърватска. Усещанията от по-слабото земетресение (магнитуд 3.1) в неделя са маркирани до разстояния около 70 км.
Коментираната земетръсна активност е в западен дял на най-обширната планинска верига на Западни Балкани – Динарите.