Както бе оповестено включително от ИА Фокус, в 02:42 време в епицентъра – сряда, в албански води на Адриатика е локализирано земетресение с магнитуд 4.6 по скáлата на Рихтер, съответно 4.4 по динамичната скáла. Епицентърът е север-северозападно от района Дуръс -Тирана, а източникът на дълбочина около 15 км (ревизирана!) под земната повърхност.  Решението, намерено в Евросредиземноморския сеизмологичен център, почива на данни от 842 сеизмични станции, обхващащи отлично територията на излъчвателя; сред тях са 13 станции, разположени на територията на България на епицентрални разстояния от 230 до около 500 км, уточнява за "Фокус“ Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

Земетресението е усетено на територията на Албания, Черна гора, Хърватска, Босна и Херцеговина, Северна Македония. В епицентралната област – северно от Дуръс и в самия Дуръс сътресенията са от VI и на места от по-висока степен. Сгради, неподновени след атаките от земетресенията в края на 2019 година, сега са били в състояние да бъдат повредени. Това е така, тъй като новото земетресение е инициирано на петнадесетина километра в югоизточна посока от епицентъра на голямото земетресение от 26 ноември 2019 година. По всяка вероятност възбуденото в сряда сеизмично огнище е в югоизточната периферия на огнището от 2019 година; сеизмолозите биха го нарекли “късен афтершок".

Да си припомним: Земетресение с магнитуд 6.4 и максимални сътресения с интензивност до VIII степен по 12-степенната скáла на 26.11.2019 сериозно засегна Дуръс (с интензивност от VIII  степен), Тирана (VII степен) и Елбасан (VI степен). След афтершокови прояви от до 5 силни събития с магнитуд над 5, кумулативният резултат бе повече от 14 хиляди повредени или унищожени сгради, убити 51 души и ранени повече от 3 хиляди. С гордост трябва да се отбележи съпричастието на България – хуманитарна помощ от 100 хиляди евро и допълнително 1000 палатки, одеяла, възглавници и други материали.

В същия район са документирани и по-ранни катастрофални земетресения. Най-старо сред тях е при посещението на Цицерон в Дуръс, в средата на първи век преди Христа. Анонимен източник от средата на четвърти век (345 г) свидетелства за земетресение, разрушило адриатическото пристанище Драч (Дуръс). По-голямата част от Дуръс е разрушена от земетресение през 1273 година; пострадалите жители на града го напускат, заселвайки се в съседни места или дори в Италия. В по-ново време на 17 декември 1926 г Дурацо (Дуръс) лошо пострадва от друго земетресение.

Според съобщение на БТА, кметицата Сáко на община Дуръс на 23 юли т.г. връчи ключове от жилища за настаняване на 135 семейства, пострадали през 2019. Тя съобщи, че до този момент в града са построени 1496 апартамента и до края на годината ще са готови още 996 благодарение на намесата на премиера Еди Рама.

Накрая, сеизмичността на Албания се дължи основно на съвременни деформации в контактната област между два орогена (планински масиви) – Адриатическия и Албанидния, основани на колизията между Евразийската и Африканската тектонски плочи.