Северното крайбрежие на Калифорния преживява често земетресения по граница на плочи край Тройния възел Мендочино, както и събития от вътреплочов тип в рамките на Плоча Горда или из западните сектори на Северноамериканската плоча. На юг относителното движение между Тихоокеанската и Северноамериканската плочи се извършва от разлома Сан Андреас, а на север, плочата Горда се сближава със Северноамериканската плоча при Зоната на субдукция Каскадия. Названието Мендочино  носи и най-западната територия на щата Калифорния – нос Мендочино.  Това съобщава в дописка за "Фокус“ Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

В четвъртък, 10:44 време в епицентъра, се осъществи мощен трус в тихоокеанския район на Тройния възел Медочино. Според сеизмологичните центрове в Европа и при Геоложки проучвания на САЩ началната дълбочина на огнището на земетресението с магнитуд 7.0 по динамичната скáла е 10-15 километра под океанската повърхност.

Пет минути след регистриране на събитието, Системата за предупреждение от цунами на САЩ издаде първото си съобщение за потенциални цунамни вълни по западните крайбрежия на щатите Калифорния и Орегон, също на Канада. След съставяне на окончателното решение – определение на земетръсните параметри, включително с данните от осем български станции, – 40 минути по-късно тревогата беше вдигната поради липса на условия за генериране на цунами.

В близките територии на Северна Калифорния – в Петролия и областта Ферндале-Фортуна (65-80 км източно от епицентъра) – въздействие с интензивност от осма степен по 12-степенната скáла е нанесло непоправими щети, включително отместване на домове от основите им.  В Рио Дел шосе е с пукнатини; в училище има изтичане на газ. В окръг Хумболт много магазини са претърпели щети от паднали стоки, прекъснато е електроподаването поне на 10 000 клиенти.

Земетресението е предизвикало усещане в северна посока на епицентрални разстояния до около 1000 км, като освен Северна Калифорния, включва и щатите Орегон и Вашингтон, както и района на Ванкувър в Канада. На североизток областта на усещане се простира до Западен Айдахо, на изток – до Невада и Юта, на югоизток включва и югозападни територии на Аризона (до 1200 км).

Земетресението с магнитуд 7.0 е последвано от изобилно пукнатинообразуване – дълга, учестена серия от вторични трусове. Досега (б.вр. 17 ч.) са регистрирани 175 афтершока с магнитуд минимум 2.5. Максимален последващ трус – магнитуд 4.7 – е отбелязан 2 минути след основното земетресение. Голяма част от усетените 35 труса са слаби по въздействие, максималната интензивност на усетени сътресения е от IV степен и само единични показания сочат V степен.

Сравнение с трус в района от 20 декември 2022 – магнитуд 6.4 – показва следното. Тогава броят на афтершоковете за началните 30 часа след основното събитие е 61 при долен магнитуден праг 2.5; усетени от тях са 30. Сега при новото земетресение с магнитуд 7.0 и същите условия – начални 30 часа и минимален магнитуд 2.5, след събитието се регистрират 136 вторични труса, от които 31 усетени.

Направената статистика има обяснение. Източникът на главния шок преди две години е на 50 километра североизточно от новия основен трус с магнитуд 7.0. Дълбочината на огнището тогава е в интервала 13-27 км под земната повърхност. Днес източникът е по-плитък, а активираното пространство на дълбочини между океанското дъно и 17 км под нивото на Океана. Плиткото сеизмогенно пространство създава  условия за изобилност на пукнатинообразуването. Отдалечеността на сеизмичните източници от населените пунктове предопределя броя на усетени трусове.