Сеизмичността в района на Хималаите се дължи главно на континентално сблъскване с подпъхване на Индийската под  Евразийската плоча. Натискът от страна на Индийската плоча е към север, а относителното придвижване – по 40-50 мм в годината. Това съобщава за "Фокус" Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

Във фронталната територия на зоната на колизия на двете тектонски плочи – недалеч от "петте съкровищници на великия сняг" на планинския масив Кангчендзьонга (третият по височина осемхилядник в света) – в петък 9 август, около 7 часá сутринта местно време, се проявява умерено земетресение с магнитуд 4.5. Умерено е, тъй като максималното сътресение не надминава интензивност от V-VI степен по 12-степенната скáла в самия епицентър – градчето Соренг (3820 ж. в 2011 г.) в юга на индийския щат Сиким. Това означава, че би могло да се очаква поява на слаби щети в стари постройки или на стръмен терен. Слаби щети са потенциални и в Намчи (щат Сиким) – източно, и в Дарджилинг (щат Западен Бенгал) – южно, и двата града на по около 15 км от епицентъра.

Въздействие е засвидетелствано до около 125 км в югозападна посока от епицентъра на непалска територия (сайт на Евро-Средиземноморския сеизмологичен център). Сравнително големият обхват на областта на усещане се дължи на около 30 километровата дълбочина на сеизмичния източник, локализирана от над 230 сеизмични станции.

Най-близка земетръсна проява с катастрофални последици – на разстояние от 160-170 км в запад-югозападна посока от новия трус – е тази през 1934 година в източен Непал. Земетресението се е реализирало само на около 10 км южно от Монт Еверест. При магнтиуд 8.0 и незначителна дълбочина на източника от 15-ина километра градовете Мунгер и Музафарпур в индийския щат Бихар са претърпели пълно заличаване на постройките. Сътресения са усетени от Лхаса до Бомбай и от Асам до Пунджаб, като са лишили от живот между 10700 и 12 хиляди жители.