Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ: За сутрешното земетресение, което разбуди жителите по източното крайбрежие на Камчатка
©
Местните власти на града-административен център незабавно организират инспекция на постройките. Заключават, че в резултат от предварително обследване са установени следните повреди: в някои жилища пукнатини в стени, тавани и подове, откъртена мазилка, както и частично увреждане на димоотходни тръбни инсталации. Резултатите от огледа се потвърждават чрез обръщения на граждани до властта, информиращи за повреди в домовете им. Може да се прецени, че интензивността на сътресенията в Петропавловск-Камчатски е достигнала VI степен. От някои частични сведения следва, че максималната интензивност в Йелизово е от V степен.
Според Европейския център и Единната геофизична служба при Руската АН активизирането, започнало с мощно земетресение, е последвано от 7 труса с магнитуди над 4.4. Тези два центъра са единодушни и в оценките за дълбочината на източника – между 40 и 50 км. Камчатският Институт по вулканология и сеизмология към РАН допълва информацията – съобщава за 30 афтершока с магнитуд над 3.5 през изминалите 17 чáса. Малка част от вторичните трусове са усетени съвсем слабо – предимно тези с магнитуд над 4.5-4.7. Засега няма сведение за пострадали хора.
Колеги от Камчатския институт по вулканология и сеизмология към РАН предупреждават, че през следващото денонощие остава висока вероятността за поява в Авачинския залив на по-силно земетресение или с равна сила на случилото се. Смята се, че в района на залива е натрупана сеизмична енергия за земетресение с магнитуд около 8.5.
А що се отнася до вулкана Шивелуч, внимателно прочитане на медийните съобщения разкрива ясно последователността на двете природни явления: първо е вулканичното изригване и едва в днешната утрин – земетресението в акваторията на Тихия океан (объркването идва от несъобразяване на времевите разлики). А дори и да не беше така, двете събития са едно от друго на разстояние над 500 км. И няма нищо извънредно в изригването на Шивелуч – в Камчатския полуостров има 29 действащи вулкани и всяка година има по няколко изригвания.
Отново за бурния район, в който се случват земетресения и вулкани. Това е Курило-Камчатската дъга, сектор от тихоокеанския огнен пръстен. Конкретно в района на земетръсното събитие – там Тихоокеанската плоча се потапя в мантията под Охотската микроплоча, подразделение на по-голямата плоча на Северна Америка. В района на сеизмичния източник тихоокеанската плоча се движи към северозапад със скорост 80-82 мм/год. Гигантско земетресение се осъществява наблизо през ноември 1952 – вълнов магнитуд (скáла на Рихтер) 8.5, а динамичен магнитуд 9.0. Земетресението разкъсва ивица от зоната на субдукция с дължина около 700 км, причинява и цунамна вълна с височина 15-18 метра в Северо-Курилск; последното е причина за смъртта на 2336 души.