Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ: За среднодълбокото земетресение край Хокайдо, Япония
©
В допълнение към навременната информация, оповестена в сайта на агенция "Фокус", тук могат да се намерят някои детайли.
Земетресението е с магнитуд 5.5-5.7 според оценки в Европейския център (около 950 сеизмични станции), сеизмологичния център при Геоложки проучвания-САЩ (133 станции) и Японската метеорологична агенция. Най-силни сътресения с интензивност до шеста степен по 12-степенната скáла са причинени в селището Акеши (25-27 км север-северозападно от епицентъра; над 8 хил. ж./ 2024 г.) и някои близки села, в град Куширо и частично в град Немуро (около 70 км в север-североизточна посока от епицентъра; основан през 1900 година; в 2016 г с население над 27 хил.ж.). В Сапоро, на 300 км западно от епицентъра, земетресението е усетено слабо.
Трусът е усетен и по територията на най-големия остров Хоншу – в провинции Аомори, Ивате и Мияги с максимална интензивност от IV степен (хора в движение не усещат). Във Фукушима усещането е от III и II степен, рядко свидетелстват за усещане от Ниигата (II степен). Усетен е и в Южно-Курилск, близо 150 км в север-североизточна посока.
По-горе споменахме, че дълбочината на която е иницииран трусът е около 60 км. В и близо до североизточните територии на Хокайдо дълбочините на сеизмичните източници са в интервала 40-120 км. Това се обуславя от затъване на тихоокеанската плоча в мантията под японските острови при придвижване към запад-северозапад със скорост около 9 см/год.
На 12 септември т.г. земетресение с магнитуд 4.2 е регистрирано с дълбочина 40 км близо до коментираното земетресение. Относително по-голямата дълбочина, на която е локализирано земетресението с магнитуд 5.5-5.7 от четвъртък, е причина картината от сътресения в Хокайдо да е пъстра (илюстрация на Японска метеорологична агенция).