В Югоизточен Казахстан, на 30-35 километра източно от големия град Алмати (б. столица на Казахстан и най-голям град в страната) във вторник, 10 часá местно време, е регистрирано земетресение с магнитуд 4.6. Преди да обяви тази стойност, Европейският сеизмологичен център предложи 4.7. Националният научен център за сеизмологични наблюдения и изследвания (ННЦСНИ) съобщава на местните органи на Министерство за Извънредни Ситуации (МЧС) магнитуд около 4.5. Разумно е да се приеме последното определение на Европейския център. Това съобщава за "Фокус“ Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

Земетръсният източник е локализиран в полите на Заилийски Алатау – масив в планинската система Северен Тян Шан. Последната е част от Хималайската орогенна ивица. Епицентърът на земетресението е между градовете Талгар – 6-8 км на запад и Есик – 10-13 км на изток, а дълбочината – в горната земната кора.

Въздействията от земетресението в Талгар са с интензивност IV и IV-V степен, а в Ески от IV степен. Местните органи на Гражданска защита са обследвали русла на реки, хидротехнически съоръжения, както и терени с риск от свличания и срутвания за опасни последствия – Талгарските планини са известни с кални потоци и лавини, освен със земетресения.

В Алмати, където реакцията на очевидци свидетелства за слабо масово усещане, полицията е извършила визуален оглед на жизнено важни обекти – не са установени повреди. Медиите отбелязват, че жители на Алмати изпращат жалби до МЧС за неполучено съобщение за земетресението. В отговор е потвърдено условието – съобщения се разпращат в случаи, когато се очаква интензивност на сътресения от V-VI степен (сила, при която започват да се явяват повреди).

Сътресения с интензивност от IV степен са стреснали и жители на някои села, например Панфилово в Алматинска област (над 13 хил.ж./2013 г.). В Турген, Туздибастау, Бесагаш и други преживяното въздействие е още по-слабо. Земетресението по всяка вероятност е усетено и в Киргизстан.

Директорът на ННЦСНИ Даулет Сарсенбаев отбелязва, че станалото сеизмично събитие е изява на естествения фонов режим на този високо сеизмичен регион на Казахстан. Наличието на забележима сеизмична активност в обсъждания локалитет е белег за наличие в съвремието на планинообразуваща динамика.