Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ: Силно земетресение в Средна Азия
©
Земетръсният източник е локализиран много добре в европейския център от повече от 700 сеизмични станции. Сред тях са и три станции на територията на България, отдалечени от огнището на разстояния в интервала 3000-3150 километра.
Руският център в Обнинск предлага същата локализация от 60 сеизмични станции (без покритие от “чисти" източна и западна посока), но малко по-висока магнитудна стойност 5.6 от данните на 30 станции. Изчислително получената максимална интензивност е 6.5-7 степени по 12-степенната скала, което означава повредени жилища по Раштската долина. Там, на 25-30 км запад-югозападно от епицентъра се намира и село Каракеня. За жалост, още няма количествена информация за състоянието в това селище.
Засега няма достатъчно сведения за въздействията от земетресението. От местни източници е ясно, че епицентърът на земетресението е в Таджикистан, в граничен район с Киргизстан, и че най-вероятно сътресения не са усетени в столицата Душанбе (265 км запад-югозапад от сеизмичния източник).
От земетресението са били засегнати югозападни територии от Киргизстан, части от Узбекистан (Ташкент и из Ферганската долина – II до IV степен) и северен Афганистан. Едно ранно съобщение на МЧС-Киргизстан гласи “Епицентърът на земетресението е в Чон-Алайския район на Ошска област, Киргизстан". Много слаби въздействия са маркирани и в Казахстан – в Шимкент, на 400 км север-северозападно, и дори във високи сгради на Алмати на 680 км от епицентъра.