Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ: Относно серията земетръсни събития около Халкидически полуостров
©
Събитието е усетено в 19:53 местно време (и времето в България) в неделя. Близо до епицентъра на това “морско" земетресение (епицентърът е в морска акватория) е пристанищното селище Неа Фокея – село в Егейска Македония. Там сътресението е окачествено като “много забележимо". На същото разстояние от около 15 км югоизточно от източника е градчето Касандрия, регион Централна Македония. От Касандрия се съобщава за клатене на къщата и липса на повреди. От информацията дотук може да се предполага максимум на интензивността по тези места от V-VI степен. Не са изключени някои слаби повреди, особено във вътрешността на домове.
Сътресения с интензивност до III степен се отбелязват на разстояния до около 150 км на запад (същинска Гърция), 160 км на север (южни територии на България – Гоце Делчев, Сандански), и до 180-190 км към северозапад (южни територии на Република Северна Македония – Битоля) и североизток (Гърция - Ксанти) и около 150 км на югозапад (същинска Гърция).
Сведенията за усещане от по-отдалечени селища се отнасят или до интензивност от II степен – долен праг на усещане в ниски постройки при пълен покой, или поради въздействие на дългопериодна повърхностна вълна във високоетажно строителство. Такива са случаите на разстояния от епицентъра над 200-220 км – Александруполис, Асеновград, Пловдив, Скопие, София (преобладават сведения от 6-и до 18-и етаж), Одрин, Враца, Дуръс.
В големия град Солун (60-65 км от епицентъра), не за пръв път атакуван от земетресения, интензивността на сътресенията варира от II до IV (IV-V) степен. Много са причините за това многообразие – активност на очевидеца в момента на земетресението, местонахождение – под открито небе или в постройка, почвени условия, етажност на обитаваната сграда и, най-после, отговорност при съобщаване на събитието (подаване на детайли).
Земетресението с магнитуд 5.3 е последвано от 32 труса с магнитуд 2 и повече. Максималният по сила афтершок е с магнитуд 3.8 според Европейския център от 45-50 станции, а само от 10 сеизмични пункта атинското решение за същия трус е с магнитуд 4.3. Очевидно, предимство има определението на Европейския център. Имайки предвид земетръсните параметри, може да се предположи, че 15-17 от вторичните трусове са усетени доста слабо около епицентъра.
Тук е мястото да се заяви, че рядко би могло да се предвиди развитието на земетръсен процес, особено само чрез сеизмични каталожни данни. Трябва да се отбележи, че в петък през нощта на 1 ноември на по-малко от 5 километра югозападно от епицентъра на земетресението с максимална сила се записа предварителен трус с магнитуд 3.8-4.0. След ретроспективно анализиране този трус сега следва да дефинираме като форшок.
Относно бъдещето в активирания район, може да се каже, че досега проявеното производство на трусове е незадоволително, като се има предвид енергията, отделена при основното събитие.