Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ: Настояща земетръсна активност в югозападен Тихи океан
©
Споменатите територии – част от Тихоокеанския пръстен – се намират под въздействие на насрещното придвижване на Австралийска и Тихоокеанска тектонски плочи. Скоростта на движение се изменя от юг към север от 5 до 9 см/год. Двете плочи се сблъскват при рововете Кермадек и Тонга, като по-тежката плоча се подпъхва под относително по-леката.
Ето и хронологията на сеизмичната активност през изминалата седмица, каквато е според каталозите на световните центрове в Европа и в Америка (САЩ).
Във вторник в обеден час 12:47 време в епицентъра, мощно земетресение с магнитуд 7.3 засяга почти всяка къща в остров Ефате на Република Вануату, където се намира столицата Порт Вила. Това води до 12 жертви и 210 ранени жители. Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси изчислява, че 116 000 души са пряко засегнати от земетресението , т.е. една трета от населението на Вануату. Множеството свлачища, активирани от земетресението, довеждат до непоправими повреди по сгради, пристанищния терминал, сграда на радиото, блокирани пътища.
След 17 вторични труса с магнитуди 4.5-5.5, в нощта срещу неделя (02:30 местно време) се проявява максималният афтершок – земетресение с магнитуд 6.2. Епицентърът отново е на 30 км западно от крайбрежието на Ефате, а дълбочината 40 км. Засега (21 ч БВ) 10 сведения, изпратени до Геоложки проучвания-САЩ, обявяват интензивност на въздействието от IV степен в Порт Вила.
Огнището, произвело всички тези трусове (Националният отдел за метеорология и гео-рискове съобщава за регистрирани 300 афтершокове с минимален магнитуд 2.0; повечето от тях – неусетени), е в дълбочинния слой 40-80 километра на конвергентната граница между Австралийската и микроплочата Нови Хибриди. Граничната област се бележи от образуванието ров Нови Хибриди на запад-югозапад от архипелага Вануату.
В района на архипелаг Фиджи в сряда 10:10 време в епицентъра става земетресение с магнитуд 5.6, породено на огромната дълбочина 550 км (най-тъмният цвят на илюстрацията). Там са регистрирани още два по-слаби труса от източници на дълбочина до 612 км.
Още пό на изток е архипелагът на Кралство Тонга. Там най-силното земетресение през разглеждания период е с магнитуд 5.9 и дълбочина 213 км – в предходната неделя. Единствено съобщение, получено в центъра на Геоложки проучвания-САЩ, маркира интензивност от IV степен в столицата Нукуалофа на 350 км южно от сеизмичния източник.
Ровът Тонга е свързан през последните два дни с още три умерени труса – магнитуд 4.8 се реализира на дълбочина около 75 км в северните части на рова, а плитки трусове (10 км дълбочина) с магнитуди 4.8 и 5.0 се зараждат в източната част на рова – всичко от новата активизация потвърждава многогодишното разпределение, показано на илюстрацията.