Както вече оповести ИА Фокус, земетресение с магнитуд 4.6 е регистрирано в Западна Турция. Епицентърът на земетресението е южно от Галиполския полуостров и Дарданелите, същевременно на около 50-55 км изток-североизточно от град Чанаккале (около 144 хиляди жители, 2021г.)– административен център на едноименния вилает. Започнал в 16:09 местно време (15:09 у нас) на 7 км дълбочина, в следващата минута трусът е усетен до разстояния 165 км в Гърция (Комотини), съответно около 200 км в югоизточна България (Малко Търново, Кърджали и в някои високи сгради на Пловдив). Максималната интензивност на усетените сътресения е до V-VI степен, което създава условия за малки повреди в стари домове, пише Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН)

Земетресението е локализирано в Евро-Средиземноморския център от около 340 сеизмични пункта, от които 15 на територията на България. Чрез сравнително много по-малък брой регистрации решението се потвърждава в Обсерватория Кандилли, Турция.

Детайлният каталог, съставен в Кандилли, показва активизация в огнищното пространство на бъдещото събитие с магнитуд 4.6 – в продължение на 1½ денонощие там се случват 6 микроземетресения (магнитуди между 1.3 и 2.1). Дълбочината на тези трусове е в интервала 3-15 км.

След събитието с магнитуд 4.6 са идентифицирани 7 труса в същото огнище. Поне 4 от тях са над прага за усещане. Дълбочината, на която те се случват е по-голяма от 7 км. Най-вероятно, разкъсването по време на максималното земетресение е било с тенденция на задълбочаване.

Две са катастрофалните земетресения в близост до новото сеизмично огнище, случили се в недалечно минало:

- на 9 август 1912 година с епицентър на около 50 км в север-североизточна посока (Тракия), магнитуд 7.3-7.4, дълбочина около 15 км; загинали 216-3000 души (според различни източници);

- на 18 март 1953 година с епицентър на 50-55 км в изток-югоизточна посока в района на планинския масив Ганос, магнитуд 7.2-7.3, погубени 1070 душ; това събитие е генерирано от южния клон на Северо-Анадолийската разломна система. Навярно и новата активност е свързана със същия или паралелен разломен сегмент.

Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН)