Румънското разузнаване: Победата на Джоржеску е "агресивна хибридна акция" на Русия
©
Румънското вътрешно разузнаване казва, че има признаци, че усилията са били "координирани от държавно спонсориран актьор".
Калин Джорджеску, крайнодесен натовски скептик, който преди това възхваляваше Владимир Путин, беше почти неизвестен в Румъния, докато не спечели първия тур на президентските избори преди две седмици.
Сега румънското разузнаване казва, че неговият внезапен и изненадващ скок в популярността се дължи на "високо организирана" и "партизанска" кампания в социалните медии, споделяне на идентични съобщения и използване на инфлуенсъри.
Те казват, че е проведено от "външни локации", за да се заобиколи контролът.
В отделна оценка на разузнаването се казва, че Румъния е идентифицирана като "вражеска държава“ от Москва и приоритетна цел за това, което тя нарича "агресивни хибридни действия“.
Политически взривоопасната информация – която се появи броени дни преди втория тур на гласуването – идва от разсекретени документи, публикувани от отиващия си президент Клаус Йоханис.
Те разкриват как платено съдържание в подкрепа на Джорджеску е популяризирано в TikTok, без да бъде отбелязано като предизборна кампания – в нарушение на собствените правила на платформата и на румънския изборен закон. Съдържанието на други кандидати беше обект на по-строг контрол.
Джорджеску винаги е казвал, че е похарчил "нула" за предизборна реклама, отричайки дори да е водил кампания.
Но разузнавателните документи идентифицират един акаунт в TikTok, който според тях е извършил плащания от 381 000 долара само за един месец от 24 октомври – на потребители, които рекламират Джорджеску.
Джорджеску твърди, че публикуването на документите е координиран опит за блокиране на неговата кандидатура.
"Мисля, че това е първият път в историята на света, когато държава организира акция срещу кандидат, за да го спре да се кандидатира“, заяви той в телевизионно интервю в сряда.
Кандидатът също така отрече да познава някой от влиятелните лица или финансиращите, споменати в докладите.
Документите, публикувани в този изключително необичаен ход, бяха всички документи, изготвени за заседание на съвета по сигурността след първия тур на президентските избори.
Те също така разкриват, че данните за достъп до изборни уебсайтове са били откраднати от законни потребители и публикувани онлайн "на платформи за киберпрестъпления, произхождащи от Русия“.
Отделно разузнавателните агенции съобщават за около 85 000 опита за хакване в опит за достъп до изборни данни и промяна на съдържанието – включително в деня на изборите. В доклада се казва, че кибератаките са използвали усъвършенствани методи, за да останат анонимни, работейки по начин и в мащаб, "типичен за субекти, спонсорирани от държава“.
Продължава разследването, за да се установи кой е отговорен и дали е имало влияние върху изборите.
Русия отрече да се е намесвала в изборния процес в Румъния.
Крайнодесният фаворит Джорджеску трябва да се изправи срещу реформисткия кандидат Елена Ласкони на втори тур на изборите в неделя.
Румънският премиер Марчел Чолаку – който стана трети в президентската надпревара – сега обяви, че ще "подкрепи напълно“ Елена Ласкони.
Но това предполага, че гласуването ще се проведе. Сега прокуратурата проверява новите документи.
"Надявам се, че въз основа на публикуваните днес доказателства държавните органи ще предприемат подходящи действия и всички отговорни ще бъдат подведени под отговорност“, заяви Чолаку.
Той добави, че гласовете на хората са показали, че искат "продължаване на европейския път на развитие на Румъния".
Проевропейски протест е свикан за четвъртък вечерта.
Коментирайки протеста, Джорджеску предупреди за възможни безредици, цитирайки "Майдана" в Украйна - революцията от 2014 г., която свали проруския президент.
"Моля, останете вкъщи със семейството си. Имаме нужда от социално спокойствие. Бог няма да подведе Румъния“, заяви Джорджеску.