Румъния гласува на президентски избори
©
В страната, която е член на Европейския съюз и НАТО, кандидатите, които се борят за президентския пост са 13. На 8 декември се очаква да се проведе втори тур на гласуването. Избирателните секции отвориха в 7:00 часа местно време (същото като българското) и ще приключат в 21:00. Румънците в чужбина могат да гласуват от петък.
Най-големи шансове да се явят на балотаж имат Джордже Симион, лидер на десния "Алианс за единство на румънците“ и настоящия министър-председател Марсел Чолаку, който е подкрепен от най-голямата румънска партия – "Социалдемократическата“.
Президентът на Румъния има 5 годишен мандат и значителни правомощия за вземане на решения в области като националната сигурност, външната политика и назначенията в съдебната система.
На 1 декември в северната ни съседка ще се проведат и парламентарни избори, които ще определят следващото правителство и министър-председател на страната.
Симион е поддръжник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Той агитира за обединение с Молдова, която тази година поднови петгодишната му забрана да влиза в страната от съображения за сигурност и по същата причина му е забранено да влиза в съседна Украйна.
"Бих искал през следващите пет до десет години румънците наистина да се гордеят, че са румънци, да популяризират румънската култура, румънските продукти“, споделя той. "Като румънски президент аз ще насърчавам румънските интереси. В повечето случаи румънските интереси съвпадат с интересите на нашите партньори“.
Кристиан Андрей, политически консултант в Букурещ, коментира, че вотът в неделя ще бъде "напрегната надпревара“, в която диаспората вероятно ще изиграе ключова роля за това кои кандидати ще стигнат до втория тур.
"Намираме се в момент, в който Румъния лесно може да се отклони или да се подхлъзне към популистки режим, защото недоволството на избирателите е доста голямо сред много хора от всички социални слоеве“, заявява той пред Associated Press.
Андрей добавя, че големият бюджетен дефицит, високата инфлация и забавянето на икономическия растеж в Румъния могат да подтикнат по-популярните кандидати да се насочат към популистки позиции на фона на широко разпространеното недоволство.
Чолаку изтъква пред AP, че ако бъде избран една от най-големите му цели ще е "да убеди румънците, че си струва да останат у дома и тези, които са емигрирали да се върнат“ в страната, която има огромна диаспора в страните от ЕС.
"През следващите 10 години Румъния има огромен шанс да се превърне в развита икономика, в която честният труд се възнаграждава справедливо а хората имат сигурност за по-добър живот“, коментира той. "Но за това са необходими баланс и отговорност... Кандидатирам се за президентския пост в Румъния, защото имаме нужда от промяна“.
Други ключови кандидати са Елена Ласкони от партията "Съюз за спасение на Румъния“, бившият заместник-генерален секретар на НАТО Мирча Джеоана, който се кандидатира независимо и Николае Чука, бивш генерал от армията и ръководител на дясноцентристката "Национално-либерална партия“.
Радослав Велков